پرداخت 50 هزار دلار برای صعود به اورست!

 

بسیاری از کوه نوردان جهان برای سرگرمی و تفریح بیشتر با پرداخت 50 هزار دلار قادر خواهند بود قله اورست را فتح کنند.

این روزها فتح اورست دیگر دست نیافتنی نیست، مردم بیش از حد به فتح اورست و صعود به آن علاقه‌مند شده‌اند که بر جای گذاشتن مقدار زیادی زباله و مرگ افراد در ارتفاعات اجتناب‌ناپذیر بوده است.


بسیاری از کوه نوردان آماتور که از تجربه‌های زیادی برخوردار نیستند می‌توانند با پرداخت 50 هزار دلار کلیه تجهیزات کوه نوردی را برای صعود فراهم کنند و به همراه یک یا چند راهنما مسیر کوه را طی نمایند.


این کوه نخستین بار در سال 1953 میلادی توسط دو کوه نورد به نام‌های ادموند هیلاری و تنرینگ نورگی فتح شد و امروزه ترافیک کوه نوردان در بالای این کوه ، مرگ بسیاری از آن‌ها را در پی داشته است. به‌طور مثال عکسی که در 19 مه سال گذشته گرفته شده نشان می‌دهد کوه نوردان برای صعود به کوه 2 ساعت در دیواره سنگی 40 متری زیر قله منتظر مانده‌اند و به خاطر از دست دادن حرارت بدنشان 4 نفر از آن‌ها کشته و 234 نفر به نقاط بالاتر رسیده‌اند. در پی صعودهای 10هزار کوه نورد تنها 2500 نفر از آن‌ها موفق به صعود نهایی شده‌اند.


تصاویر گرفته شده به‌وسیله مجله نشنال جئوگرافیک نشان می‌دهد تا چه اندازه میزان کوه نوردان علاقه‌مند به صعود به اورست افزایش یافته است. کارشناسان می‌گویند برخی خطرات در اورست غیرقابل پیش‌بینی هستند. از جمله آبشارهای یخی پرپیچ و خم که مدام در حال تغییر و خطرآفرین بوده‌اند. در حال حاضر فتح اورست به شکل صنعت گردشگری پررونقی در نپال درآمده است.

 

 

از رسانه ها

 

 

 

/ 3 نظر / 7 بازدید
آياز

سلام جناب نصيري وبلاگم هفت ساله شد تشكر كه بوديد و هستيد تا من نيز باشم

با سلام وبلاگ emdadkerman.blogfa.com جهت اطلاع رسانی عملیاتهای جستجو و نجات در کرمان راه اندازی شد

مهران کریمی

دو نیوزلندی!!؟ تنزینگ نیوزلندی بود؟