نپال کوه‌های هیمالیا را به موسسات گردشگری کرایه می‌دهد

دولت نپال قصد دارد تعدادی از 326 کوه هیمالیا را به موسسات گردشگری خصوصی کرایه دهد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در قالب این طرح که اجرای آن از ماه‌های آتی آغاز خواهد شد، امتیاز صعود به تعدادی از کوه‌های رشته کوه هیمالیا برای 5 سال به چند موسسه خصوصی گردشگری واگذار خواهد شد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، به دلیل واقع شدن قله «اورست»، مرتفع‌ترین کوه جهان در نپال، قدمت گردشگری کوهستان در این کشور کوچک به چند دهه می‌رسد و همواره گردشگری کوهستان یکی از منابع اصلی درآمد دولت نپال محسوب شده و سالانه هزاران گردشگر کوه نورد به این کشور سفر می‌کنند.

این موسسات علاوه‌بر صدور مجوز صعود برای کوه نوردان وظیفه پاکسازی و حفاظت از کوه‌هایی را که امتیاز صعود آنها را به کوه نوردان واگذار می‌کنند را داشته و موظفند سهیمه مشخصی را نیز برای صعود کوه نوردان به هر کوه تعیین کنند، این در حالیست که هر کوه نورد به طور متوسط 8 کیلوگرم زباله از خود را در رشته کوه هیمالیا برجای می‌گذارد. از سوی دیگر گردشگران کوه نورد نیز که اقدام به آلوده کردن کوهستان کنند با جریمه‌های سنگین روبه رو خواهند شد

 در ماه‌های آتی نیز استانداردهای ویژه در زمینه استفاده از چادر‌، کپسول‌های اکسیژن، دستگاه‌های مکان‌یاب، طناب‌، مواد غذایی و دیگر تجهیزات ایمنی وضع خواهد شد تا از وقوع حوادث ناگوار برای گردشگران کوه نورد جلوگیری شود. دولت نپال همچنین هدف دیگرش از اجرای این طرح را که هنوز تاریخ دقیق اجرای آن اعلام نشده را کم کردن ترافیک کوه نوردان در بسیاری از قله‌های هیمالیا از جمله قله اورست و چند قله دیگری اعلام کرده که بالای 8 هزار متر ارتفاع دارند.

نپال در سال 2013 با میزبانی از بیش از 800 هزار گردشگر با ثبت رکوردی جدید رشد 35 درصدی گردشگرانش را تجربه کرد که بیشتر آنها از هند، دومین کشور پرجمعیت جهان بودند.

 

 

/ 0 نظر / 3 بازدید