افزایش رسوب دوده سیاه در هیمالیا

از کوهستان هیمالیا به عنوان قطب سوم یخ‌زده زمین یاد می‌شود و در حقیقت پس از دو قطب شمال و جنوب ، از آن به عنوان عظیم‌ترین توده یخ‌زده زمین یاد می‌شود . اما همین توده عظیم نیز به واسطه افزایش گرمایش زمین و بالارفتن سطوح دی‌اکسید کربن در اتمسفر در حال قربانی شدن است به طوری که تحقیقات جدید دانشمندان نشان می‌دهد سرعت ذوب شدن یخ‌های این منطقه از جهان بسیار نگران‌کننده بوده و در آینده می‌تواند به بروز تغییرات مخرب زیست‌محیطی برای زندگی انسان و سایر جانداران روی زمین منجر شود . دانشمندان در سال‌های اخیر متوجه افزایش دوده‌های سیاهرنگ رسوب کرده در یخچال‌های تبت شده‌اند و ارتباط مستقیمی میان آن و افزایش سرعت ذوب شدن یخ‌های این منطقه مرتفع از جهان مطرح نموده‌اند . دکتر جیمز هنسن مدیر انستیتو مطالعات فضایی گودارد ناسا با همکاری گروهی از محققان آکادمی علوم چین به بررسی دقیق این فرآیند پرداخته است .

آیا می‌توان افزایش تجمع رسوبات مربوط به دوده‌های سیاهرنگ بر سطح یخچال‌های هیمالیا را عاملی در زمینه کوتاه‌تر شدن ارتفاع این کوهستان دانست؟

در این زمینه فاکتورهای زیادی وجود دارند که باید هریک را به زیر ذره‌بین برد. اما بدون شک باید پذیرفت افزایش تجمع رسوبات دوده‌ای سیاهرنگ در هیمالیا اثرات مخربی بر این منطقه از جهان داشته است. زمانی که حجم قابل توجهی از این رسوبات در هیمالیا انباشته می‌شود، پرتوها و گرمای بیشتری از خورشید جذب شده که در نتیجه یخچال‌های عظیم هیمالیا که قدمتی بسیار طولانی دارند بتدریج ذوب می‌شوند. البته شاید ذوب شدن این یخچال‌ها در نقاط پایین دست با پر آب شدن رودخانه‌ها و بسترهای آبی، به ظاهر خوشحال‌کننده باشد اما در حقیقت باید به حال این وضعیت گریست. در کل اوضاع زیست‌محیطی در تبت و هیمالیا چندان خوب نیست .

آینده زندگی مردمی که در مجاورت چنین مناطقی به حیات خود ادامه می‌دهند تا چه حد در خطر است؟

اتفاقا این دسته از مردم جهان بیش از سایرین از تبعات منفی چنین تغییراتی متأثر خواهند شد. بدون شک گرم شدن زمین و افزایش سطح گازهای گلخانه‌ای تاثیر مخربی بر وضعیت سلامتی تمام مردم جهان دارد. اما مردمی که در نقاط پایین دست فلات تبت زندگی می‌کنند در سال‌های آینده با افزایش خیره‌کننده حجم آب رودخانه‌های کوچک و بزرگ مواجه می‌شوند که در بسیاری از موارد نیز با طغیان همراه می‌شوند. شمار این دسته از مردم زمین کم نیست و می‌توان جمعیت آن را بیش از یک میلیارد تن نیز متصور شد. در این جاست که به روشنی مشخص می‌شود هرگونه تغییرات زیست‌محیطی در هیمالیا زندگی سهم قابل توجهی از مردم زمین را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

خبرگزاری جام جم

.

/ 1 نظر / 4 بازدید
محسن حسینی پور

سلام دوست عزيز - سايت خوب و پر محتوایی داريد - اميدوارم موفق باشيد - بنده مدير سايت ايران سي ان شما را به عضويت در سايت ايران سي ان دعوت مي نمایم . سايت ايران سي ان در زمينه فروش محصولات و بازاريابي اينترنتي فعاليت دارد . شما که داراي همچين سايت پر بازديدي هستيد مي توانيد جزو بهترين هاي اعضا ما باشيد و به راحتي در کنار اين مطالب مفيد به کسب و کار نيز مشغول شويد. همچنین از محصولات بی نظیر ما بازدید نمایید . منتظر شما در ايران سي ان هستم . موفق باشيد www.irancn.com