دیدگاه : انتقاد به فدراسیون کوه نوردی ...

روزنامه‌ی شرق : روانشناسان بیماری بیش‌فعالی را مختص دوران کودکی می‌دانند. درصدی از انسان‌ها در کودکی به هر چیز سرک می‌کشند، کبریتی می‌افروزند و هر خطری از جانب ایشان غیرممکن نیست و در انجام وظایف خود کوتاهی می‌کنند. اگر قرار است تکلیفی را انجام دهند معمولا پس از پایان مهلت تعیین‌شده از انجام تکالیف خود بازمانده‌اند. هرچه از دوران کودکی فاصله می‌گیرند این بیماری نیز فروکش می‌کند و به حالت طبیعی نزدیک می‌شوند. بارها مشاهده شده که بعضی از سازمان‌ها و نهادهای اجتماعی یا افراد شاخص و بالغ نیز دچار بیماری بیش‌فعالی شده‌اند.
تشکیلات فدراسیون کوه نوردی کشور به همراه تربیت‌بدنی آموزشگاه‌ها در سال 71 به طراحی مسابقات در ورزش کوه نوردی اقدام کرد. این اقدام با مخالفت عمومی پیشکسوتان این رشته در کشور روبه‌رو شد. در سال 71 و 72 هیات کوه نوردی شهرستان بم طی نظرخواهی از پیشکسوتان این رشته در کشور، نظر ایشان را در مورد مسابقات جویا شد. در این نظرخواهی که بیش از صد‌ها نفر از کوه نوردان باسابقه شرکت کردند مخالفت خود را به‌دلایل گوناگون پزشکی، اخلاقی و... با مسابقات اعلام کردند. جالب است که اکثر شرکت‌کنندگان در نظرخواهی در بخش اعلام نظرات خارج از چارچوب پرسشنامه سوال کرده بودند که «چرا فدراسیون از انجام وظایف قانونی و محوله مانند: تبلیغ و ترویج این رشته یا برپایی کلاس‌های آموزشی و بروزکردن دانش کوه نوردان همچنین در گرفتن بودجه برای هیات‌ها و گروه‌های کوه نوردی کوتاهی می‌کند و به اموری وارد می‌شود که جز با نظر جامعه کوه نوردی کشور قابل اجرا نیست؟» پس از استخراج و جمع‌بندی نظرات، نتایج آن به تربیت‌بدنی آموزشگاه‌ها و فدراسیون کوه نوردی ارسال شد. این مخالفت سراسری سبب اصلاح نظرات اعضای فدراسیون و نهایتا عقب‌نشینی ایشان از برپایی مسابقات شد. اخیرا نیز علایم بیش‌فعالی در فدراسیون مشاهده شده و اعضای محترم آن نهاد، با فراموش‌کردن اقدامات قبلی مجددا تصمیم به برپایی مسابقات در این رشته به شیوه‌ای دیگر گرفته‌اند. ایشان فراموش کرده‌اند کوه نوردان کشور که با زحمات بی‌دریغ خود و بدون حمایت فدراسیون تا کنون در تبلیغ و ترویج و اشاعه این رشته کوشیده‌اند، حق دارند در سرنوشت آن نیز نقش تاریخی خود را ایفا کنند. به‌نظر می‌رسد فدراسیون، حرکت انسانی بزرگان این رشته مانند «سرادموند هیلاری» و «تنسینگ نورگی» شرپای محلی را در صعود به قله اورست از یاد برده‌اند که پس از صعود سوال کنجکاوانه جهانیان را که، چه کسی اولین گام را بر بام دنیا نهاد؟ بی‌پاسخ گذاشتند. آنها به ما آموختند که رقابت در ورزش کوه نوردی جایگاهی ندارد. آنها همچنین به ما آموختند که ورزش کوه نوردی ورزشی است که در آن قوی ترین عضو گروه، با توان ضعیف‌ترین عضو گام برمی‌دارد تا هر دو با هم به قله برسند و تنها با این روش است که کوه نوردی می‌تواند به جای داشتن صد‌ها هزار تماشاچی، صد‌ها هزار ورزشکار داشته باشد که این مهم برای حال‌ و روز کشورمان بسیار حیاتی است.

 

 


 اکبر نادری موسس و رییس اسبق هیات کوه نوردی شهرستان بم

 

 

 

 

/ 5 نظر / 3 بازدید
هادی از فارس

با سلام و احترام سوالی داشتم آیا به کمک هلی کوپتر (چرخبال) می توان بر قله های مرتفع نظیر اورست یا k2 یا دماوند فرود آمد؟ ممنون می شم اگر در این زمینه به من اطلاعاتی را بدهید.

یکنفر

با اجازۀ آقای نصیری، در جواب دوستمون تا کنون بر "کی 2 " تلاشی صورت نگرفته اما به سال 2005 میلادی، "دیدیه دِسال" خلبان فرانسوی با هلیکوپتر به مدت 2 دقیقه قله اورست را لمس کرده. فیلم این فرود رو میتونید اینجا ببینید: http://www.youtube.com/watch?v=nhYG-IgsRJ0

يكنفر ديگه

sky running يه سبك رقابتي و يه رشته جذاب و رايج در دنيا است . بعيد ميدونم اين رشته كه علاقمندان زيادي هم دارد خدشه اي به روح ورزش كوهنوردي وارد كند و اونقدرها كه نگارنده ابراز نگراني كرده بغرنج نيست . اگه ايشون از نگراني هموطنهاي هيلاري در اين رابطه خبر دارن ممنون ميشيم اينجا عنوان كنند !!

کاظم

بادرود به شما و پیش کسو تان کوهنوردی ایران ، چندی پیش در وبلاگ کوه نوشت توضیح مختصری در این زمینه داده شد . متاسفانه از اندیشه و فکر پیش کسوتانی که خارج از دستگاه فدراسیون کوه نوردی هستند خیلی استقبال و پشتیبانی نمی شود . پاسخ به مواردی از نظر دوستان کوه نورد در صفحه شمارا و طرح ( خوب پیمائی ) کردن که جایگزین مسابقه کوه پیمائی در سالهای خیلی قبل ارائه شد و فعالیت کمیته کوه پیمائی را درگردهمائی آینده کافه کوه مطرح و بررسی خواهم کرد .

ک_بختیاری

با سلام و درود مطلبی در خصوص مسابقات کوهنوردی و کوهپیمایی به آدرس www.hk2karaj@blogfa.com هیئت کوهنوردی کارگران استان البرز تهیه و تنظیم شده است . در صورت امکان خوانندگان گرامی آن را مطالعه ونظرات خود را اعلام نمایند شاد و بهروز باشید