ضيافت بزرگ کوه نوردی مستقل ايران !

 

 

 

 

 

 

نشست آبان ماه انجمن کوه نوردان ايران روز چهارشنبه ۹/ آبان / ۸۶ در محل سالن بزرگ مرکز سازمان های غير دولتی برگزار گرديد و کاظم فريديان با ارائه ی گزارش صعود تاريخی اش به قله ی k2  توانست شبی خوب و فراموش نشدنی را برای کوه نوردی مستقل ايران و برای بسياری ازشرکت کنندگان در جلسه ی انجمن رقم بزند.

 

 

 

 

 

ارائه گزارش k2 ٬ موضوع اصلی نشست آبان ماه انجمن بود اما و پيش از آن : اسماعيل رضائی مهمترين اخبار يک ماه گذشته در کوه نوردی ايران و جهان را برای حاضرين قرائت کرد . عدم ذکر منابع خبری ٬ يکی از نکات غير اخلاقی و غير قانونی و خلاف عرفی ست که گويا همواره بايستی در قسمت بيان اخبار کوه نوردی ايران شاهد آن باشيم . اين سنت ناپسند که توسط کاوه کاشفی در جريان نشست های ماهانه ی انجمن کوه نوردان پايه ريزی شد اکنون نيز توسط مريم ميرميثاقی و اسماعيل رضائی ــ با همان تعصب و جديت(!)‌ ــ دنبال می شود. وبلاگ کوه نوشت متعلق به حسين رضائی منبع بخش قابل توجه و عمده ای از اخبار کوه نوردی ايران است و مشخص نيست چرا  مسئولين و دست اندرکاران انجمن ٬ از طرح و بيان نام اين وبلاگ هراس دارند و حاضر نيستند به عرف ٬ اخلاق و قانونی که کم و بيش در اين زمينه وجود دارد پای بند باشند .  

 

 

 

 

 

سپس مجيد ثابت زاده امدادگر رسمی يوسه متی امريکا ٬ در باره ی مسائل امداد و نجات کوهستان به صحبت پرداخت و از ضرورت و اهميت انتقال دانش امدادی به داخل ايران سخن گفت . گزارش تصويری او از چگونگی و کيفيت عمليات امداد و نجات در يکی از دره های منطقه ی يوسه متی ٬  امکانات گسترده و دانش پيشرفته ی امريکائی ها را در اين زمينه نشان می داد و البته  مقايسه ای ناخودآگاه را نيز در ذهن هر بيننده ای شکل می داد: ميان آنچه آنان دارند و آنچه ما نداریم !! تماشای اسلايدهای مجيد ثابت زاده با آميزه ای از تحسين و حسرت و تاسف همراه بود!

 

 

 

 

 

کاظم فريديان گزارش صعود خود را به قله ی k2 با يک سخن رانی ــ کمی طولانی و کمی شعار گونه و کمی خسته کننده ــ  آغاز کرد . او گفت : « ... می خواهم فرصت را مغتنم بشمارم و حرف ها و توقعات خود را از سه حوزه مجزا در کوه نوردی ايران بيان کنم . از کوه نوردان فعال می خواهم که به ارتقا سطح کار خود فکر کنند . انکار رقابتی که وجود دارد ممکن نيست . رقابتی که گاهی حتی مرزهای اخلاقی را نيز زير پا می گذارد . از شرکت ها و بنگاه های توليدی و اقتصادی کوه نوردی ايران می خواهم که بخشی از تبليغات خود را به صعود های شاخص اختصاص دهند و از آن حمايت کنند . از کوه نوردان قديمی نيز می خواهم که در زمينه ارتباط کوه نوردان بی پشتوانه با حاميان مالی  از همه ی امکانات خود در اين زمينه بهره بگيرند و ... »

 

 

 

 

 

فريديان با آغاز نمايش اسلايدهای برنامه اش ــ  که بسيار زيبا و دارای وضوح  و کيفيت خوبی هم بود ــ و با توضيحاتی که ارائه می داد ٬ شرکت کنندگان در نشست آبان ماه انجمن را به طور کامل در حال و هوای دنيای هفت و هشت هزار متری های منطقه ی قره قروم پاکستان قرار داد و سپس نوبت به نمايش فيلم صعود رسيد . فيلمی که توسط رضا نظام دوست تدوين و ساخته شده بود .  اين فيلم را می توان يکی از بهترين و جذاب ترين فيلم های مستند ورزش کوه نوردی در ايران دانست . به فريديان برای تصويربرداری دشوار و نفس گير و به نظام دوست برای تدوين مناسب و هوشيارانه ی اين مستند زيبا تبريک می گوئيم ! 

با خاطره ی استقبال گسترده ی افکار عمومی جامعه ی کوه نوردی و با خاطره ی شبی خوب و فراموش نشدنی برای کــــــوه نوردی مستقل ايـــــــران ٬ نشست آبان ماه انجمن کوه نوردان در ساعت ۳۰/۲۰ دقيقه خاتمه يافت .

 

............................................................................

در حاشيه :

 

 

 

 

 

 

يکی از کلاغ های ما که گاهی از نشست های  ماهانه انجمن گزارش تهيه می کند نيز در جلسه حضور داشت . او خيلی تلاش کرد که از عکس های رضا آموزگار در امان باشد . اما سرانجام ...

/ 13 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شايد...

سلام. من نهايت تلاشم رو کردم که بتونم دوباره اون چن خط رو بنويسم ولی راستش رو بخواين فقط مفهوم کليش تو ذهنمه! تازه اونم هيچ اعتباری به اين ذهن ... و ... من نيست. مهم اين بود که شما بخونيد که خونديد. شايد تو يه فرصت مناسب که کشش مغزم در حد الان نباشه بتونم متن کاملی تو اين زمينه بنويسم٬ اگه شد حتما براتون ارسال ميکنم. ..................................................... با نظرتون در مورد فيلم آقای فريديان کاملا موافقم. با وجود اينکه من نسخه ای رو که تو باشگاه دماوند ارائه شد ديدم والبته با ايراد های تدوينی فاحش٬ ولی اصل تصويربرداری آقای فريديان و کيفيت و جذابيت فيلم واقعا قابل توجه بود. خوش باشيد.

مسعود مزينانی

از كلاغي به دقت شما بعيده ما كه نشنيديم آقاي فريديان به كوه‌نورداي فعال بگويند كارشان را ارتقا دهند. ايشان خطاب به كوه‌نوردان فعال كه اهل رقابت هستند و جدي كوه‌نوردي مي‌كنند دو مطلب گفتند. 1- نگاه عاميانه كه مهمترين مشخصه آن پرداختن صرف به نتيجه است را كنار بگذاريد. 2- جنس ايراني مصرف كنيد و نگاه عيب‌جو به جنس ايراين را به سمت جنس خارجي تغيير دهيد. و اما يك سوال از شما كه اين صعود را با صفت تاريخي اسم مي‌بريد. چرا اصل اين صعودچندان مورد توجه وبنويسان نيست؟ چرا كسي از جمله شما به سكوت و خاموشي فدراسيون در ارتباط با اين صعود اشاره‌اي نمي‌كند؟ چرا در وبلاگ كوه‌نوشت كه به قول شما مرجع!! اخبار كوه‌نوردي است هيچ خبري و مطلبي در ارتباط با اين صعود يافت نمي‌شود.

رضا آموزگار

تو جلسه گفتم الان ميرم تو حاشيه گزارش برنامه نشست انجمن خنديدی الان اومدم خوندم ديدم همونی شد که فکر ميکردم . کاش همون عکسی که من ازت گرفتم رو ميزاشتی ی عکس ديگه هم دارم که خوب نشده . برات ای ميل ميکنم . تو عکس اول من و فاريابی شکار شديما

رضا آموزگار

درباره کامنت فراهانی : طبق صحبت هایی که با فریدیان در آخر نشست داشتم راجع به فیلم گفتن که احتمالا تا یکسال آینده این فیلم پخش نخواهد شد ! اما درباره خود گزارش ، فریدیان در خود جلسه عنوان کرد که گزارش در چند بخش تهیه شده و بزودی منتشر میشود .

عباس ثابتیان

سلام فرامرز به گمانم در این شب به یاد ماندنی هیچیک از مدیران و مسؤلان فدراسیون کوهنوردی حضور نداشتند ، اگر من اشتباه نمی کنم و مثلا آقایان شعاعی ، افلاکی و یا رضایی به این ضیافت نیامده اند چند سؤال در ذهن ها تشکیل میشود 1- آیا آقایان از این اتفاق اطلاع نداشته اند؟ که کمی بعبد است. 2- آیا انتظار دعوت رسمی داشته اند؟ 3- آیا گزارش فریدیان در آنها هیچ انگیزه ای را برای جضور در جلسه برنینگیخت ؟ 4- آیا آنها فقط در جلساتی که خود برگزار میکنند شرکت میکنند ؟ 5- آیا آنها خیلی کار های مهم داشتند و سر آنها خیلی شلوغ است؟ اگر آنها در این نشست حضور داشته اند تمام سؤالات بالا را پس میگیرم

ج.زحمتكش

با سلام جناب نصيری اين هفته من جهت صعود توچال به تهران مراجعت کرده بودم از مشهد چهارشنبه شب ساعت ۲۲:۲۰ به شيرپلا رسيدم و وقتی اصرار کردم جهت باز کردن درب بسته مجتمع تا نفسی تازه کنم و لباسی تعويض کنم متاسفانه با برخورد بسيار بچگانه و بد مسئول مجتمع که يه افغانی و يه ايرانی بودند مواجهه شدم که اصلا برای من قابل تامل نبود. من گفتم که فقط چند دقيقه جهت تعويض لباس و برداشتن آب زمان احتياج دارم ولی متاسفانه جوابی که شنيدم بدين شکل بود: چيه مرتيکه اين موقعه شب اينجا خصوصی برو گومشو ديگه اينطرفا پيدات نشه. من واقعا جا خوردم ودليلی برای اين جواب پيدا نکردم می خواستم از شما بپرسم که واقعا شخصی که بنا به هر دليلی ديروقت در شرايط جوی بد به پناهگاه برسه واقعا بايد بيرون بيتوته کنه؟ يا اگه اصرار کرد که حداقل فرصتی کم جهت برداشتن آب و تعويض لباس بهش داده بشه بايد اينجوری باهاش برخورد بشه؟ و آخر اينکه من چطوری و از کجا بايد اين موضوع رو جهت رسيدن به يه جواب قانع کننده پيگيری کنم؟ اگر لازم دانستيد به عنوان يه تاپيک مستقل جهت شنيدن نظرات ديگر دوستان در وبلاگ قرار دهيد. با تشکر

آنا

جدا که شرم آوره اين نوع برخوردها. خيلی متاسف شدم. اما در مورد پناهگاه شيرپلا بايد فکری کرد. من چندين بار با آقای تحويلداری درباره مشکلات شيرپلا حرف زدم از مايع دستشويی گرفته تا ساعت فروش بليت و بستن در خوابگاه. ايشون مرد محترمی هستند و تا جايی که امکانش باشه سعی ميکنند به پيشنهادات و انتقادات فکر کرده و عملل کنند. ولی زمان بسته شدن در ورودي شيرپلا ۱۰ شب زمان مناسبي نيست. گرچه ماها خيلي راحت ميتونيم از شيرپلا در مسير مان به قله فاكتور بگيريم و نيازي هم به آن نداريم اما در زمستان و دير وقت و براي افراد تازه كار يا نا آشنا يا ... بودنش بهتر از نبودنش است. كاش ميشد فكري براي اين مشكل كرد.

عباس ثابتیان

سلام در جلسه مهر انجمن آقای اعتمادفر از نشست خود با سرپرست فدراسیون آقای شعاعی گفت و اینکه او (اعتمادفر) از شعاعی خواسته است که مسیر چنوبی توچال پرچم کوبی شود و دیگر اینکه پناهگاه شیرپلا به طورت شبانه روزی باز باشد و آقای شعاعی هم پذیرفته است و دستور لازم را هم داده است. گلایه این دوست مشهدی نشان میدهد که این دستور اجرا نشده است و یا اصلا صادر نشده است و اگر پناهگاه شیرپلا هم مثل رستوران ایستگاه 5 تله کابین به بخش خصوصی واگذار شده باشد بروز چنین برخوردهای زننده ای کاملا قابل انتظار است و از طرف دیگر اجاره چنین مکان هایی از سوی فدراسیون و یا تربیت بدنی به بخش خصوصی که انتظار سوددهی بالا و سریع از آن را دارند از اساس اشتباه است و هنگامی که با سلامت انسان ها و کوهنوردان نیز ارتباط پیدا میکند شاید واژه شرم آور هم گویای زشتی و بدی و نادرستی آن نباشد.