بهمن بزقوش ، مرگ دو کوه نورد و فقدان سرویس های بهداشتی!!

" روز جمعه در جریان صعود دسته جمعی کوه نوردان شمال‌غرب کشور به ارتفاعات 3033 متری بزقوش در شهرستان سراب دو نفر از این کوه نوردان دچار حادثه بهمن شده و جان خود را از دست دادند. گروه شش نفره باشگاه کوه نوردی آلپ تبریز که در نوزدهمین صعود سراسری ارتفاعات بزقوش شرکت کرده بودند، پس از جدا شدن از سایر افراد گروه‌ و تغییر راه از مسیر معین شده، در بهمن گرفتار شدند . در این حادثه چهار نفر از این گروه کوه نوردی مصدوم شدند که در دم دو نفر از آنان فوت کرده و دو نفر دیگر توسط کوه نوردان و نیروهای امدادی نجات پیدا کرده و بوسیله بالگرد امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان جهت مداوا به تبریز منتقل شدند.

فرود چرخ‌بال هلال احمر استان به علت نبود موقعیت مناسب در محل حادثه، بیش از یک ساعت طول کشید. پیکر یکی از کوه نوردان فوت شده در ساعات اولیه حادثه پیدا شد و پیدا کردن پیکر بی جان نفر دوم به دلیل عمق بهمن ساعت ها طول کشید و بالاخره بوسیله سگ های جستجو پیدا شده و به شهرستان سراب انتقال یافت. در این گروه شش نفره آقایان نادر پور مهر و خلیل اقبالی جان خود را از دست دادند و رضا جوادی و عباس خدادادی مصدوم شدند . عدم توانایی و مهارت امدادگران، تاخیر در امداد رسانی، نبود امکانات کافی و اولیه امداد و نجات در زمان بروز حادثه، عدم حضور امدادگران در مسیر صعود جهت راهنمایی و جلوگیری از ورود به مسیرهای انحرافی و همچنین بسته بودن سرویس های بهداشتی از جمله مواردی بود که برخی از کوه نوردان شرکت کننده در این صعود از آن انتقاد کردند.

افراد حادثه دیده هم از تاخیر در امداد رسانی به محل حادثه ابراز گله مندی کرده و اظهار داشتند : نفراتی که جهت مطلع کردن وضعیت ما به گروه امداد و نجات مستقر در دامنه کوه مراجعه کرده بودند به محل حادثه بازگشتند اما امداد رسانان با تاخیر بیش از حد در محل حاضر شدند .همچنین یک نفر از مصدومین این حادثه از اعزام هلی کوپتر نجات به محل از هلال احمر استان تشکر نمود. سرپرست تیم کوه نوردی بزقوش هم طی مصاحبه ای علت این حادثه را منحرف شدن گروه آلپ از مسیر تعیین شده عنوان کرد و افزود : این گروه در مسیری حرکت کرده بود که آن منطقه کاملا بهمن خیز بود . مسعود زارع نسب در مورد انتقاد کوه نوردان نسبت به عدم وجود امکانات اظهار داشت : نیروهای هلال احمرسراب پس از اطلاع بلافاصله در محل حضور یافتند و نباید بیش از این انتظارداشت چرا که خود افراد حادثه دیده موجب بروز این مشکل شده اند .

رئیس هئیت کوه نوردی شهرستان سراب همچنین با اشاره به مشکل تعطیل بودن سرویس های بهداشتی در ابتدای مسیر کوه نوردی گفت : با توجه به برودت هوا امکان برقراری و دایر نمودن سرویس های بهداشتی نبود .

خبرگزاری ایسنا

..

.

عمیقا متاسفیم که در نگاه و تفکر آن کوه‌نوردانی که مصاحبه کرده‌اند و هم‌چنین رئیس هیئت کوه‌نوردی شهرستان سراب ، مرگ دو کوه‌نورد و هم‌نورد به لحاظ اهمیت موضوع و ارزش های خبری ، هم‌سنگ و هم‌تراز فقدان سرویس های بهداشتی بوده است!!   عمیقا برای فرهنگ حاکم بر کوه‌نوردی کشورمان متاسفیم!

.

.

.

/ 7 نظر / 23 بازدید
مهشید

پاسخ سلام فرامرز آقا اول: اصلن من از ظاهر بیزارم ولش کنید خوشحال میشم. دوم: به نظرم نمیرسد پرتقال فروش من باشم ولی اگر قاتل رو معرفی کنید شاید بتونم پرتقال فروش رو حدس بزنم سوم:منتظرم...از سیر طبیعی حوادث جلوگیری نمیکنم. چهارم: 1-من خانمم 2-چرا نخاید؟ حتما خاطره بد داری؟[نیشخند] پنجم:باز این گل ها تقدیم به شما چه بخاین چه نخاین[لبخند][گل][گل][گل][گل]

کوه‌نوشت

سلام ... و تأسف!

باشگاه کوهنوردی و اسکی آلپ تبریز

باسلام متشکرم از اظهار نظرتان در مورد مصاحبه که دل تمام دوستان ما را به درد آورده و باید به اطلاع برسانم اطلاعات ذکر شده نیز نا درست می باشد چرا که تعداد اعضا گروه که دچار سانحه بهمن شدند چهار نفر بوده که با جدای از سایر اعضا باشگاه که در مسیر عمومی در حال صعود بودند گرفتار بهمن شدند جهت کسب اطلاعات دقیق گزارش سانحه را در وبلاگ این باشگاه مطالعه و باز نشر نماید

داش بولاق

"به پسرم بدهید ... کوله پشتم را..." تقدیم به نادر و خلیل که در سکوت ابدی بزغوش به ابدیت پیوستند

برج سینا !

...[گل]

ندای کوهستان

عرض سلام و ادب واقعا متاسفم...! از صمیم قلب به خانواده های جان باختگان تسلیت میگم... از خداوند برایشان صبر آرزو میکنم

الیار آزاد

سلام به خانواده ی جان باختگان تسلیت میگویم.... از آن جناب بیشتر از آن انتظار نمی رفت ,زیرا کسیکه از هر عمل وواقعه ای برای تبلیغ استفاده می نماید غیر این چیزی نمی گوید. و او می گوید که (زیاد حساسیت نشان ندهید برفها آب می شود وجسدها بیرون می آیند)!!!!!!!!!!!!!