در باره ی ماکالو حقیقت را بگویید!

بررسی تصاویر و اسناد موجود نشان می‌دهد که دو تیم کوه‌نوردان ایرانی در سال‌های 1380 ( تیم فدراسیون ) و 1391 ( محمودهاشمی ، حسین مقدم )   با رسیدن به "برج سنگی " در مسیر صعود ماکالو به تلاش خود پایان داده و راه بازگشت را در پیش گرفته‌اند.

 

 

_ برنامه ی سال 1380 : تنها تصاویر موجود از اولین تلاش ایرانیان برای فتح ماکالو  در گزارش رضا زارعی و آلبوم عکس های او در سایت فیلکر  یافت می شود. ابتدا عکسی که او را در زیر برج سنگی _ و نه حتی بر فراز آن!! _ نشان می دهد:

 و بعد عکسی برش خورده  در کادری بسته و به شدت مبهم:

 

 

برنامه ی سال 1391 : تصاویر منتشر شده‌ی محمود هاشمی و حسین مقدم در سایت رسمی فدراسیون کوه‌نوردی نیز  مرحله‌ای بالاتر از "برج سنگی" را نشان نمی‌دهد .  برج سنگی پایان مسیر آنان همان برج سنگی پایان مسیر در عکس رضا زارعی است . توجه و دقت به دو سنگ بزرگ تیره و روشنی که به صورت عمودی در کنار هم قرار گرفته‌اند  به ساده‌گی این موضوع را نشان می‌دهد :

 

 

 _ اما... و پرسش اصلی این است: آیا  این " برج سنگی " همان قله ی ماکالو است که با رسیدن به آن باید به تلاش خود خاتمه داد ، عکس های یادبود را گرفت و خبر فتح خود را برای افکار عمومی ارسال کرد؟ لطفا فیلمی  که لینک آن را در اینجا و برای شما قرار می دهیم با دقت ببینید:

http://www.youtube.com/watch?v=yIPvtQJe2gI&feature=topics

 

افراد تیم در جریان صعود  خود به قله‌ی ماکالو و در دقیقه‌ی 12/8  فیلم به این برج سنگی می‌رسند . همان برج سنگی که رضا زارعی عکس  یادبود خود را با عنوان makalu summit 8463m  در  زیر آن گرفته است  و همان برج سنگی که به نظر می‌رسد حسین مقدم و محمود هاشمی فراتر از آن نرفته اند :


ادامه‌ی تلاش اعضای این تیم برای دست یابی و فتح ماکالو  و ادامه‌ی فیلم به روشنی نشان می‌دهد که :  چه راه کم و بیش طولانی و چه مسیر دشواری هنوز تا قله  باقی مانده است!  لطفا فیلم را با دقت ببینید!

 

_ تا زمانی که از سوی اعضای این دو تیم اسناد و مدارک قانع کننده‌ای برای صعود مرحله‌ی نهائی ماکالو  ارائه نگردد ، ادعای تکمیل پرونده‌ی چهارده قله‌ی هشت هزاری جهان برای کوه‌نوردی ایران بی اساس خواهد بود و " ماکالو " را می‌توان هم‌چنان قله‌ای صعود نشده برای کوه‌نوردان ایرانی دانست!

 

 _ ورزش کوه‌نوردی کشورمان در حال حاضر دو متولی بزرگ و تشکیلاتی دارد: فدراسیون و انجمن . به مدیران و مسئولان این دو نهاد پیشنهاد می کنیم با تشکیل یک کمیته‌ی حقیقت‌یاب، بازنگری و بررسی جدی  تمامی برنامه‌های اجرا شده‌ی هیمالیانوردان ایرانی  را در دستور کار خود قرار دهند.

 

 

پی نوشت :

حقیقت خیلی زودتر از آنچه انتظارش را داشتیم  روشن شد : ماکالو تاکنون توسط ایرانیان صعود نشده است‌!  به فاصله‌ی کمتر از بیست و چهار ساعت از انتشار این پست ، سکوت این سال‌ها شکسته شد و پرده از روی دروغی بزرگ در کوه‌نوردی ایران فرو افتاد! 

 

 رضا زارعی در وبلاگ خود "کوه قاف" اعتراف نمود که تیم اعزامی فدراسیون کوه‌نوردی در سال 1380 هیچگاه به قله نرسیده است: " ... در صعود سال 80 زمانی که در هوایی بسته و همراه با بوران به انتهای برج قله (قله فرعی رسیدم) به خیال آنکه آن مکان انتهای مسیر قله است با شنیدن فریادهای آقای افلاکی که بدلیل خطرناک بودن مسیر مرا به بازگشت فراخوانده بود به پائین بازگشتم ... اینک با افتخار عنوان می کنم من تنها تا قله فرعی ماکالو صعود کرده ام "

 

اول: شهامت رضا زارعی برای اعتراف به اشتباه تحسین برانگیز است و می تواند الگویی برای دیگر اعضای آن تیم از جمله حسن نجاریان  باشد . همه آنان باید بخاطر سکوت ننگین شان و همراهی در این دروغ بزرگ هر چه سریع تر از افکار عمومی عذرخواهی نمایند.

 

دوم: در اعتراف رضا زارعی نکته ی تکان دهنده ی دیگری هم به چشم می خورد : بقیه ی اعضای تیم حتی به این برج سنگی هم نرسیده اند!! رضا زارعی که طبق گزارش اش در کتاب ماکالو هیولای سیاه  برای  حرکت جلوتر از تیم از افلاکی اجازه گرفته ، بعد از رسیدن به برج سنگی و گرفتن عکس یادبود ، با شنیدن فریادهای افلاکی به پایین بازمی گردد . بقیه حتی به این برج سنگی هم نمی رسند... بی دلیل نیست که در عکس نهایی و جمعی آنان هیچ چیز و هیچ چیز دیده نمی شود !!

 

سوم: اعتراف رضا زارعی خیلی هم صادقانه نیست! او در کتاب ماکالو هیولای سیاه ، در باره لحظه‌ی فتح خیالی قله چنین نوشته است : " در نهایت کوه سیاه و سخت با بوسه‌ای گرم نرم می شود . همه در کنار برج قله حلقه زده‌اند و باد فریاد زنده باد ایران را با خود به اطراف مخروط قله می‌برد "  ... او که حالا مضمون " نمی‌دانستم " را چاشنی اعترافاتش کرده است و می‌گوید با فریادهای افلاکی به پایین بازگشته و به واقع دیگر نفرات تیم حتی به برج سنگی هم نرسیده‌اند ، توضیحی برای دلایل و انگیزه‌های انتشار چنین دروغ های آگاهانه‌ای در ده سال پیش، ارائه نمی دهد .

 

چهارم: به رضا زارعی پیشنهاد می کنیم در ویرایش بعدی، نام کتاب خود را از ماکالو هیولای سیاه به ماکالو هیاهوی سیاه تغییر دهد !! 

 

پنجم: اعلام نظر و موضع گیری  از سوی فدراسیون کوه نوردی ایران و در باره ی این رسوایی بزرگ ، یک ضرورت فوری و اجتناب ناپذیر است . امیدواریم طی روزهای آینده شاهد اقدام مسئولانه ی هیئت رئیسه فعلی فدراسیون در این زمینه باشیم .

 

ششم : بازخوانی  پرونده ی صعود ماکالو  توسط ایرانیان و افشای دروغ بزرگی که در تاروپود آن نهفته بود ، باردیگر و به روشنی جوهر پویا و انقلابی وبلاگ را به همه‌گان نشان داد . به تمامی دوستان وبلاگ نویس خسته نباشید می گوییم .

 

 

/ 54 نظر / 56 بازدید
نمایش نظرات قبلی
000

آیا نخوانده ایم که کوه نوردانی برای فقط همین 10 یا 20 مترناقابل آخر صعودجان خود را ازدست داده اند آیا آنها بلد نبودند فریبکاری کنند یا از جان خود سیر شده بوده اند . (هرچند که تا قله ماکالو 300 تا 400 متر مانده بوده)

حسن

سلام همینه دیگه وقتی که سرمنشع نا راستی خود ارگانهای دولتی و متولیان ورزش کوه نوردی هستند باید اینطوری هم بشه صعود تیم هییت تهران را همه دنیا فهمید که تا 100متری کاشر بروم رفتند و نه تنها فدراسیون شفاف سازی نکرد حتی مدارک تیم را دادند به سازمان وسکه های طلای اقایان را برای صعود نکرده گرفتند به غیر از کاشربروم ماکالو و اورست 86 ووووو

....

سلام جناب نصيري...به اعتراف دو تن از كوهنوردان خارجي حاضر در هيماليا و عكسي كه در اختيار آنهاست، اين دو كوهنورد به ماكالو صعود نكرده اند...مطمئن باشيد

رهگذر

شما فکر کن سر بلندی و ما هم رو سیاه........ اشکال نداره ........

محمد نادعلی نسب

همیشه از اینکه یه نفر رو تا حد خدا بالا ببرم و بعد یکدفعه تا حد بلهم عزل پایین بیارم دوری جستم. اما دوست دارم آقای نجاریان در مورد این ماجرا توضیح بدن.

انسان شرمسار

سلام ممنون از وبلاگ انقلابی تون و افشاگری های جانانه اخیر . اگر ممکن است تکلیف هزاران هزار ایرانی را که هر هفته به دروغ عنوان میکنند به قله دماوند و یا سبلان صعود میکنند , نیز مشخص نمایید . من تازه متوجه شده ام که از حدود 40 باری که به دماوند رفته ام فقط دو مورد آن صعود واقعی بوده و بقیه دروغین . در مورد سبلان هم از 10 بار فقط یک بار مورد قبول است . ممنونم

دیار الوند- بیات

درود چطوری فرامرز جان خوبی بر و بچه هارو هم درود ای کاش به جای کلمات خیلی منفی وزشت مثل "ننگین" که شاید با توجه به انواع و اقسام جرائیم در کشور ما باید برای اونها بکار بره از کلمات جایگزین بخصوص در عرصه ورزش استفاده کنید تا حرمت افراد حتی اگر یک 8000 متری هم صعود نکردند حفظ بشه به احترام نان و نمک و حضور در کنار هم و به احترام اون قللی که صعود کردند مضاف بر اینکه صعود نکردن دوستان بنا به فرض و اعتراف باعث قتل و فلاکت کسی نشده و این کلمه در شان " روحیه ورزش کوهنوردی" نیست بهروز باشی و شفاف

کاوه

با سلام به آقای فرامرز نصیری اگر چه با بسیاری از نوشته هایت موافق نیستم اما انصافا" نقد بسیار تمیز، مستدلٰ ، محترمانه و کوبنده ای داشتید. کمی با صفت "ننگین" مشکل داشتم که وقتی خوب فکر کردم، دیدم انصافا" هیچ کلمه دیگری حق مطلب را در خصوص این پنهانکاری ادا نمی کرد.

کوهستان حقیقت

[گل]دوست عزیز از مکتب شما در تصویر جهانبینیتان دانستم که انجایی که حقیقت کشف نشده در نهانش مفهوم فقط دروغ است ... ای کاش به جای بازی کردن با کلمات مرد عمل بودین و با عمل خود بچه های ماکالو را شرمنده میکردین و من را هم بیشتر از گفته هایم شرمنده تر.

رضا

متاسفم براتون با این نقد مغرضانه ادبیات و لحن شما در این نوشته بسیار ناشایست بود گیرم که آنها صعودشان تا قله نبوده است شما چرا خودتان را به آب و آتیش می زنید که صعود نکرده اند