سازه‌ای عجیب در کوه‌های اسلوواکی

 

در دنیای معماری، شاهد برگزاری رقابت‌های متعددی هستیم، که البته برندگان این رقابت‌ها در یک نکته اشتراک دارند، جسارت در طراحی. دنیای مدرن امروزی بیش از پیش در قلمرو معماری نوین و امروزی قدم برداشته، به طوری که هر روز شاهد رونمایی یا احداث سازه‌ای جدید با شکل و شمایل نوظهور و مدرن هستیم. این بار هم به سراغ یکی از این برندگان عصر جدید آمده‌ایم که طرح مفهومی خود را مناسب با برف و یخ و تفریحات زمستانی ارائه داده‌اند.

 

به گزارش زیست آنلاین گروه معماری "Atelier 8000"، از کشور چک، سازه‌ای شبیه به مکعبی یکپارچه طراحی کرده‌اند که در گوشه‌ای از کوهستان‌های شمالی کشور اسلوواکی بر پا خواهد شد. این سازه که از با الهام از یخچال و کوه‌های یخی طراحی شده، شبیه به یک بلوک یخی غول آسا است که در هماهنگی کامل با چشم انداز برفی محیط اطرافش، به جلوه‌گری خواهد پرداخت. این طرح برای شرکت در رقابت بین‌المللی "Kezmarska Chata"، ارائه شده است، رقابتی که مبنای آن طراحی سازه‌ای با اصول مهندسی خاص، بهره‌وری اقتصادی مناسب، بهینه سازی مصرف انرژی، هماهنگی با اکوسیستم اطراف و کیفیت بالای طراحی است. اساس کلی کار ارائه‌ی طرحی مناسب جهت ساخت اقامتگاهی مناسب برای تمام فصول در ارتفاعات کوهستان تاترا (Tatra)، در کشور اسلوواکی بود. طرح این سازه در مجموع شامل رستوران، فضای استراحت و انبار لوازم اسکی برای بازدید کنندگان و گردشگران خواهد بود.

 

 

 

/ 2 نظر / 5 بازدید
همنورد

سلام/اخیراً فدراسیون کوهنوردی بخشنامه ای در سایتش درج کرده مبنی بر تمدید مجوز فعالیت یکساله گروه های کوهنوردی استانها به شرط تکمیل فرمها و پرداخت یکصد هزار تومان به حساب آن فدراسیون. در صورتی که دو ماه قبل از این بخشنامه مراحل مذکور جهت صدور مجوز فعالیت پنجساله گروه ها بود نه یک ساله!!! در ثانی در این بین فعالیت مجوز یکساله موقت را که هر سال هیاتهای استانها با دریافت مبلغ پنجاه هزار تومان برای گروه ها انجام می دادند. هدف از درج این مطالب یکی پاسخ شفاف مسئولین کارگروه استانهای فدراسیون و ضمناً وظایف هیات استانها در این بین چیست؟؟!!!

روشنک

خیلی جسورانه و البته زیبا!.. : ) ..