ماراتن جهانی کویرنوردی درکویر لوت ایران

 

ماراتن جهانی کویرنوردی، اردیبهشت سال آینده با حضور بیش از 100 شرکت‌کننده از سراسر جهان در کویر «لوت» ایران برگزار می‌شود.

 

این ماراتن که برگزارکننده‌گان ایتالیاییِ آن پیش‌بینی کرده‌اند جمعیت بیشتری در آن شرکت خواهند کرد، با همکاری یک شرکت گردشگری ایرانی در ماه «می» سال 2016 اجرا خواهد شد. مسافت در نظر گرفته شده برای این کویرنوردی 250 کیلومتر در 6 روز است.

به گزارش خبرنگار گردشگری ایسنا، پائولو برگینی (Paolo Barghini)، برنامه‌ریز این ماراتن که در تمام ماراتن‌های دنیا از قطب شمال تا کویرهای بزرگ دنیا حضور داشته و به نوعی در این رشته قهرمان محسوب می‌شود، به همراه برگزارکننده‌گان ایتالیایی این ماراتن به ایران آمد و ضمن ارزیابی کویر لوت و تعیین مسیر، اظهار کرد:‌ این یک ماراتن فرهنگی است که سرعت تنها هدف آن نیست. ماراتن کویرنوردی قوانین خاص خود را دارد که تحت تاثیر آن در منطقه‌ای چون کویر سبب خودشناسی شرکت‌کننده‌گان می‌شود.

 

همراه نداشتن هیچ گونه تکنولوژی و همچنین مواد غذایی برای شش روز، بدون آن‌که ذره‌ای به آن مواد غذایی در طول ماراتن اضافه شود، البته به جز آب، از جمله قوانینی است که این ماراتن کویرنوردی دارد.

 

به گفته‌ برگینی، شاید فقط 20 درصد شرکت‌کننده گان این ماراتن،‌ دوندگان حرفه‌ای باشند و سرعتی بدوند، وگرنه باقی افراد برای خودشناسی و با تفکر و انگیزه‌های فرهنگی متفاوتی در این مسابقه حضور می‌یابند.

 

این ماراتن کویرنوردی که هر سال در کشورهایی چون مراکش، لیبی و تونس انجام می‌شد، امسال به دلیل شرایط ناامن آن مناطق در کویر لوت ایران برگزار خواهد شد و مجری ایتالیایی تصمیم گرفته، ایران و زمان برگزاری آن را به تقویم خود وارد کند. قرار است ماراتن کویرنوردی هر سال در همین تاریخ در کویرهای ایران برگزار شود.

همچنین برگینی توضیح داد: مسیر این ماراتن که 250 کیلومتر است در شش روز تقسیم‌بندی شده، مثلا برای یک روز 30 کیلومتر و برای روز دیگر 70 کیلومتر طی مسافت در نظر گرفته شده است، اما برای روز پایانی، این مسافت حدود 20 کیلومتر خواهد بود تا ایرانی‌هایی که علاقه دارند در چنین رویدادی حضور داشته باشند، شرکت کنند. ما می‌خواهیم خانواده‌های ایرانی در جشن روز پایانی ماراتن مشارکت داشته باشند و شرکت‌کننده‌گانی را که از سراسر جهان آمده‌اند با مهمان‌نوازی گرم ایرانی آشنا کنند.

 

برگینی که علاقه زیادی به ایران نشان می‌دهد، اعلام کرده تمام تبلیغات ماراتن کویرنوردی در دشت لوت ایران را خود به عهده می‌گیرد تا مردم جهان متوجه زیبایی‌های آن شوند. ایتالیایی‌ها با توجه به برنامه‌ریزی که انجام داده‌اند پیش‌بینی می‌کنند جمعیتی بالغ بر 300 نفر در این ماراتن شرکت کنند و تمایل دارند ایرانی‌ها بیشترین آن‌ها باشند.

 

 

/ 5 نظر / 75 بازدید
محسن سام دلیری

سلام وقت بخیر متولی برگزاری و هماهنگیش تو ایران کی هستش؟ از ایران هم نماینده داره؟

نادر ضرابیان

سلام اسکای کم بود این هم اضافه شد. فکر نمی کنید برای محیط زیست شکننده و خشک ما خوب نباشد? آیا در طول مسیر خودروهای بیابانی هم حضور دارند? عواقب زیست محیطی این برنامه بررسی شده است? سپاس

پیام

سلام شرایط ثبت نام و حضور دربرنامه و هزینه برنامه به چه صورتی میباشد

محبوب

سلام خسته نباشید...ببخشید نحوه ی ثبت نام در این ماراتن به چه نحوی هست؟؟؟ زمان ثبت نام کی هست؟؟؟ لطفا در این خصوص توضیحات لازم را بفرمایین. ممنون