اژدهایی در دل باشکوه‌ترین معبد سنگی ایران

معبد داشکسن یکی از باشکوه‌ترین معابد سنگی ایران است که در استان زنجان، دیار جاذبه‌های گردشگری واقع شده است و پس از گذشت سال‌ها هنوز گردشگران زیادی را جذب می‌کند.

معبد تاریخی داشکسن یکی از جذاب‌ترین بناهای دیدنی استان زنجان که در حاشیه روستای ویر در حدود 15 کیلومتری جنوب شرقی شهر تاریخی سلطانیه واقع شده است. این معبد تاریخی از سمت شمال به دشت سلطانیه و بنای تاریخی آرامگاه سلطان محمد خدابنده اشرافیت دارد.

صخره‌ها در این بنا با هنرمندی خاصی تراشیده شده و به همین خاطر نام آن را داشکسن که به معنی «سنگ بر» است نام نهاده‌اند. این بنا تاثیر متقابل ایران و چین بر یکدیگر را بیش از هر محل دیگری در این مکان به نمایش گذاشته است، چنانچه تلفیق طرح های اسلیمی و نقش اژدها این موضوع را متذکر می‌شود.

با رسیدن به روزهای پایانی سال و آغاز تعطیلات سال نو تماشای منحصر به فردترین معبد ایران لذت خاص خود را دارد و اژدهای موجود در این معبد منتظر گردشگران است. معبدی با طرح اژدها که یادگاری باقیمانده از دوره ایلخانیان است که به شکلی ماهرانه توسط هنرمندان آن زمان تراشیده شده است.

این بنای صخره‌ای ماندگار در زنجان با طرح اژدهای خود گردشگران را در فکر فرو می‌برد و تصور می‌کنند با معبدی چینی روبرو هستند، اما این بنای تاریخی از آثار به جا مانده از حکومت مغول‌ها است. طبق نظر برخی باستان شناسان، قدمت این معبد به قبل از اسلام می‌رسد که در نوع خود در ایران منحصر به فرد است.

این بنای صخره ای، پس از مرگ ارغون‌شاه، با پشتکار الجای خاتون، خواهر سلطان محمد خدابنده آغاز شد ولی به پایان نرسید. مجموعه تاریخی داشکسن مرکب از ایوان‌ها، نقوش برجسته و محوطه‌های باستانی است که در جهات مختلف به ویژه نقش حجاری شده اژدها، منحصر به فرد و قابل توجه ‌است.

 

جام جم

 

/ 2 نظر / 8 بازدید
فرشته

سلام.تاریخ و ساعتتون اشتباه نخورده؟؟!!! هنوز که نرفتیم تو روز پنجشنبه!

علی

این جیزها را می نویسید یهو امت همیشه در سنگر با مته و دریل می ره خرابش می کنه ها!!! بهتره کمتر اطلاع رسانی به شه!