قله دماوند، تصویر روی جلد مجله اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

پس از ثبت دماوند به عنوان نخستین اثر طبیعی در فهرست آثار ملی کشور، مجله UPDATE که متعلق به اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) و کمیسیون جهانی مناطق حفاظت شده (WCPA) است، تصویر این کوه را بر روی جلد پنجاه و نهمین شماره خود منتشر کرد. مدیر روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی با بیان این مطلب گفت: انتشار تصویر قله دماوند بر روی جلد این مجله معتبر،‌ موضوع با ارزشی است که موجب معرفی هرچه بیشتر این اثر و زمینه ساز ثبت جهانی آن در سال‌های آتی خواهد بود. عرفانیان درخصوص چگونگی انتشار این تصویر بر روی جلد مجله معتبر "Mountain Protected Areas UPDATE " توضیح داد: ثبت قله دماوند به عنوان اولین اثر طبیعی ایران در فهرست آثار ملی از سوی این اتحادیه مورد استقبال قرار گرفت که با تلاش و پیگیری کارشناسان کمیته تخصصی ثبت میراث طبیعی آقایان علی صلاحی و علی قمی اویلی، تصویر قله دماوند زینت بخش جلد این مجله شد.  وی همچنین با مثبت خواندن متنی که درخصوص عکس قله دماوند در این مجله ارائه شده است، گفت: در بخشی از توضیحات این عکس آمده است: "خبر خوشی مبنی بر ثبت کوه دماوند به عنوان اولین میراث طبیعی ملی از ایران رسیده است که این موضوع مسیر انتخاب و ثبت این مکان را در فهرست میراث جهانی هموار می سازد ... کوه دماوند (پارک ملی) مرتفع ترین (5671 متر) و متقارن ترین آتشفشان مخروطی شکل در رشته کوههای البرز است که از یک سو به کویر مرکزی و از سوی دیگر به دریای کاسپین می‌رسد و بلندترین نقطه خاورمیانه و بلندترین آتشفشان آسیا است. "  عرفانیان با اشاره به اینکه این مطلب با تیتر جالب "عنوانی جدید برای کوه دماوند؛ پارک ملی " در این مجله منتشر شده است، در ادامه افزود: در این متن حتی در مورد جایگاه مهم کوه دماوند در فرهنگ ایران نیز توضیحاتی به این شرح ارائه شده است: "دماوند مظهر ایران است ، کوه المپ در اساطیر ایرانی است . بسیاری آن را دارای نیروهای ماورایی می دانند و جایگاهی با افتخار در ادبیات ایران دارد. مشهورترین پیست اسکی خاورمیانه را نیز دارا است. عکس روی جلد ما زیبایی چشمگیر این کوه مهم را نشان می‌دهد. "

.

خبرگزاری فارس

عکس از کلاغ ها

.

/ 3 نظر / 3 بازدید
فرشید

جناب نصیری عرض سلام و ارادت من مدتی هست نمی تونم تصاویر پست شده توسط شمارو ببینم به گمانم تینی پیکس در بعضی از سرورها فیلتر شده به هر حال نمی دونم مشکل صرفا از طرف من هست یا بقیه هم با آن روبرو هستند در هر حال در صورت امکان یک بررسی بفرمایید بلکه مشکل برطرف شه با تشکر با تشکر

فواد

سلام و درود ... مطلب جالبی و امیدوار کننده ای بود ...متاسفانه عکس بالا نیومد...

کلاغ ها

با سلام به فواد عزیز و طنز کوه گرامی با دو سرور پارس آنلاین و صبانت که بررسی کردم مشکلی وجود نداشت و عکس ها نشان داده می شد اما با این حال تغییری در سایت آپلود عکس ها دادم و امیدوارم مسئله ی دیده نشدن عکس ها بر طرف شده باشد . بابت تذکرتان بسیار ممنون و سپاسگزارم.