غارنوردی به منابع درآمدی روستاییان البرز گره می خورد

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری البرزاعلام کرد: طبق برنامه‌ریزی بخشی از طبعیت گردی در زمینه غارنوردی به منابع درآمدی روستاییان دراین استان پیوند می خورد.

 

ˈآرش بهادریˈ روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: از مجموع غارهای استان البرز پنج غاز زیبا و دیدنی آنها در محدوده روستاها قرار دارند که تاکنون از این فرصت ها برای درآمد زایی روستاییان و استفاده از مشارکت های آنان در حفاظت از این جاذبه ها به خوبی استفاده نشده است .

وی ادامه داد: براین اساس درنخستین کمیته فنی غارشناسی سال 93 استان البرز مباحث جدی و مهمی برای حفاظت از غارهای استان مطرح شد که در کارگروه مربوطه به تصویب نهایی خواهد رسید.

24 سپتامبر مصادف با دوم مهرماه آیین روز غارهای پاک در البرز برگزارمی شود

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری البرزگفت: به مناسبت روز جهانی غار (24 سپتامبر) مصادف با دوم مهرماه برنامه های متنوعی ازسوی این اداره کل با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست و انجمن غارشناسی استان البرز اجرا می شود.

بهادری اظهارکرد: هریک ازغارهای استان البرز دارای جلوه خاصی از طبیعت خدادادی است و همه ساله گردشگران زیادی به خود جلب می کنند.

وی ادامه داد:غارˈ یخ مرادˈ مربوط به دوره سوم زمین شناسی در جاده کرج - چالوس واقع در شمال روستاهای کهنه ده و آزادبر، غار ˈوی یا ˈ (خولی زرد ) مربوط به قرون سوم و چهارم هجری قمری در شهرستان طالقان و درنزدیکی روستای ورکش و غار ˈپنجعلیˈ مربوط به هزاره اول تاریخ در شهرستان طالقان و درحاشیه روستای میناوند از جمله جاذبه های طبیعی استان البرز هستند.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری البرز از غارˈ زالن گاهˈ (ظالم گاه – زاغه سنگی ) مربوط به دوره تاریخی اسلامی در شهرستان طالقان و در حاشیه روستای دنبلید و غار ˈˈدامستان ˈ(ست کند) مربوط به دوره اسلامی واقع در حاشیه روستای وشته طالقان به عنوان چهارمین و پنجمین غار این استان نام برد که نقش موثری در اقتصاد روستایی دارند.

وی گفت: به همین منظور تهیه منشور حفاظتی و تعیین حریم غارهای استان البرز را در دستور کار قرار دارد. مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری البرز از غارها به عنوان جاذبه گردشگری مهم یاد کردند و از غارنوردان خواستند در بازدید از غارهای استان نکات ایمنی و حفاظتی را رعایت کنند.

وی با اشاره به اینکه برای اولین بار استان البرز روز جهانی غارهای پاک را پاس می دارد، گفت: دراین روز برنامه های خاص و متنوعی نظیر دیدار اعضای غارشناسی و تیم غارنوردی استان البرز با استاندار و نیز تهیه و انتشار بروشور به همین مناسبت ، تجلیل از علاقه مندان به غار و غارنوردان اجرا می شود.

وی بیان کرد: اجرای برنامه های فرهنگی در روستاهای حاشیه غارها علاوه بر کمک به منابع درآمدی روستاییان نقش موثری در مشارکت آنها در زمینه حفاظت از این منابع خدادادی دارد.

 

 

 

 

 

/ 2 نظر / 3 بازدید
امید

کاشکی کسی توضیح میداد که طبق کدام تقویم و مرجعی 24 سپتامبر روز جهانی غار یا روز جهانی غار پاک یا هر چیز دیگری راجع به غار است!!! بخصوص اختراع کنندگان اصطلاح روز جهانی غار پاک (انجمن غار) اگر توضیح میدادند که بیشتر خوشحال میشدیم بنده که در اینترنت هر چه جستجو کردم چیزی پیدا نکردم که ببینم مراسم دیگر کشورها در این روز جهانی !!!! به چه صورت است

پیلج

سلام وبلاگ شما را زمان زیادی است می شناسم و به آن سر می زنم. لطفا به وبلاگ تازه تاسیس من سری بزنید http://azadkooh.blogfa.com/ من شما را در لیست لینک هایم قرار دادم. در صورت امکان شما هم من را در لیست خود قرار دهید متشکرم