باشگاه آرش رسما پایان عملیات را اعلام کرد

مسوول باشگاه کوه‌نوردی آرش که به پاکستان سفر کرده، تلاش‌های صورت گرفته برای نجات سه کوه‌نورد ایرانی را بی‌نتیجه دانست.

 

در پی بی‌نتیجه ماندن و پایان جست‌وجوها برای یافتن سه کوه‌نورد مفقود شده ایرانی در پاکستان، مسوول باشگاه آرش که از نزدیک جریان جست‌وجوها را دنبال می‌کرد، گفت: تمام کارهای لازم برای یافتن این عزیزان انجام شد اما متاسفانه به نتیجه نرسید. همایون بختیاری در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: هم‌اکنون در منطقه حضور دارم و در صحبتی که با توماس لامل بهترین کوه‌نورد به زعم بسیاری از کارشناسان داشتم متاسفانه اعلام کرد از نظر آنها این کوه‌نوردان به صورت قطعی جانشان را از دست داده‌اند.

 

وی افزود: به نظر لامل این سه کوه‌نورد در فاصله‌ی 500 متری پایین‌تر از قله یعنی حدود ارتفاع 7500 تا 7700 متری هستند که هنگام پایین آمدن از قله مسیر را اشتباه رفته و دچار این حادثه شده‌اند. مسوول باشگاه کوه‌نوردی آرش با اشاره به این‌که پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران در قله نمایان است، گفت: این سه کوه‌نورد مسیر جدیدی را به نام خود و ایران ثبت کردند اما هنگام بازگشت دچار این حادثه شدند. باشگاه آرش تمام تلاش خود را برای یافتن این عزیزان و حتی یافتن اجساد آنها انجام داد و دیگر نمی‌شود کاری انجام داد.

 

بختیاری ادامه داد: لامل به ما توصیه کرد که هیچ عملیات امدادی دیگری برای یافتن این کوه نوردان و پایین آوردن اجساد آنها انجام نشود؛ چرا که آنها در جایی هستند که حتی کمک‌رسانی برای پایین آوردن اجسادشان هم خطرناک است. لامل گفت که از نظر او جست‌وجوها برای یافتن آنها باید متوقف شود.  مسوول باشگاه کوه‌نوردی آرش در پاسخ به این‌که این جست‌وجوها چند روز به طول انجامید گفت: پنج‌شنبه هفته قبل بود که به ما خبر گم شدن آنها رسید و تا امروز شش روز کامل را برای پیدا کردن این عزیزان تلاش کرده‌ایم و متاسفانه نتیجه نداد. در این مدت شش مرحله هلی‌کوپتر برای یافتن آنها پرواز کرد که در هر مرحله دو هلی‌کوپتر حضور داشتند.

 

وی یادآور شد: این هلی‌کوپترها تا ارتفاع 8 هزار متری هم بالا رفتند که این واقعا کار خطرناکی است؛ چرا که هلی‌کوپتر نباید این‌قدر اوج بگیرد. خوشبختانه مسوولان سفارت، مسوولان محلی و نیروی هوایی پاکستان کمک زیادی به ما کردند و جا دارد از آنها تشکر کنم. بختیاری در پاسخ به این سوال که هزینه این جست‌وجوها تا به حال چقدر شده است، گفت: هنوز که به صورت رسمی فاکتوری را به ما ارایه نکرده‌اند اما فکر می‌کنم حدود 60 هزار دلار هزینه شده باشد که متاسفانه نتیجه هم نداشت. برای یافتن این عزیزان هرچه لازم بود هزینه می‌کردیم. البته شرکتی که ما با آنها کار می‌کردیم از لحاظ مالی اصلا این مسائل برایش مطرح نبود و آنها هرچقدر که لازم بود این عملیات را انجام می‌دادند.

 

مسوول باشگاه کوه نوردی آرش یادآور شد: به سعدی که در کمپ 3 حضور داشت گفتیم که پایین بیاید. آقای شجاعی هم که در کمپ اصلی حضور دشت. همگی جست‌وجوها را برای یافتن این عزیزان انجام دادیم اما نتیجه نداشت. بنده فردا به تهران بازمی‌گردم.  وی در پاسخ به این سوال که فدراسیون کوه نوردی اعلام کرده آنها برای صعود مجوز نداشتند در حالی که سفارت ایران در پاکستان اعلام کرده مجوز صعود را دیده است، عنوان کرد: مجوز صعود از نظر فدراسیون ایران، قوانین و مقررات خاصی دارد که هرکسی بخواهد از امکانات دولتی در آن کشور میزبان برای صعودش استفاده کند باید این مجوز را بگیرد اما برای ما که نمی‌خواستیم از امکانات دولتی استفاده کنیم این مجوز نیاز نبود و تنها مجوز نیاز بود که برای صعود در پاکستان گرفته می‌شد. هر تیمی برای صعود می‌تواند مجوز لازمش را در کشور میزبان بگیرد.

 

بختیاری خاطرنشان کرد: مشکل بزرگ ما این است که هنوز هم نمی‌دانیم این عزیزان کجا هستند و آیا در محلی که سیگنال قبلی رسیده بود حضور دارند یا خیر. تمام دانسته‌های ما در حد حدسیات است؛ چرا که ممکن است آن سیگنالی که دریافت کردیم تنها بر روی حادثه به دست آمده باشد.  وی ادامه داد: وظیفه‌ی ما این بوده که برای یافتن آنها هر کاری انجام دهیم و برای این کار بهترین‌ها را استفاده کردیم و به خدمت گرفتیم .

 

خبرگزاری ایسنا

 

 

پی نوشت :

 

تمام شد. همه چیز تمام شد . خداحافظ آیدین! ... خداحافظ پویا! ... خداحافظ مجتبی! ... تلاش تحسین برانگیز و قابل احترام شما برای زنده ماندن را هیچگاه فراموش نخواهیم کرد! برودپیک بعد از این برای ما ، با یادها و خاطره های مبارزه‌ی شجاعانه شما ، با تنهائی دردآور و غم‌انگیز شما و با بی‌عملی اسفبار و شرم‌آور جامعه‌ی تشکیلاتی کوه‌نوردی کشورمان معنا خواهد داشت .

 

ما را ببخشید بچه ها! ... می دانم ، دیگر سودی ندارد که بخواهیم از خشم بی پایان خود بخاطر تلف شدن تمامی آن لحظات و ساعت های طلائی و حیاتی در امر تجسس و عملیات امداد و نجات برایتان بگوئیم . دیگر سودی ندارد که آقای رئیس باشگاه را مورد خطاب قرار دهیم و بگوئیم در زمانی که می توانستید با هزینه ای بسیار کمتر از 60 هزار دلار فعلی ، یک تیم پشتیبانی از بهترین و ورزیده ترین شرپاهای منطقه برای مواجهه با حوادث احتمالی و به صورت آماده باش در بیس کمپ و یا کمپ های بالاتر داشته باشید چرا این کار را نکردید؟ دیگر سودی ندارد که ... ما را ببخشید بچه ها !

 

نیمه شب است و کوه نوردی ایران تا ساعاتی دیگر روز خود را بدون شما آغاز خواهد کرد . شک ندارم که باقی داستان را به طور کامل می‌دانید . از فردا نوبت شعر و شاعری شروع می‌شود . از فردا مرثیه سرائی و بازی با کلمات شروع می‌شود . از فردا قهرمان سازی و اسطوره سازی شروع می‌شود . دوستان در رقابتی نفس‌گیر ، برای انتشار متن‌های احساسی و حماسی و بیان خاطرات اشک انگیز گوی سبقت را از یکدیگر می‌ربایند . از فردا شما را قهرمان و دلاور و شیرمرد و یگانه ستاره تابناک همه‌ی آسمان‌ها می‌نامند و حتی مرگ تلخ و دردناک‌تان را مرگی بلندپروازانه معرفی می‌کنند . از فردا ... مقدمه چینی و زمینه سازی فکری و روانی برای جوانانی دیگر و مسلخی دیگر و فاجعه ای دیگر آغاز می‌شود!

 

خداحافظ آیدین!  ...  خداحافظ پویا !  ...  خداحافظ مجتبی!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 25 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عبد

یکی بگه این بابازاده تو عمرش چه کاری انجام داده؟جز تحریک جوونای معصوم؟ اگه این آغا شرف داشت خودشو آتیش میزد! شجاعی تو عمرش پویا و مجتبی رو دیده بود؟ کیه که ندونه بعد سه شب مانی قبل صعود قله مگه توانی هم واسه کسی میمونه؟ احدی به اینا گفته بود از قله تا گردنه همه مسیر برفه و سنگی وجود نداره؟ !ایلعنت بر شما که این جوونای پاکو با جهالت خودتون به کام مرگ فرستادین! صبر بده دارم برات!

بابازاده

صعود قله رو قبول دارم ولی لطفا دیگه مردم و احمق فرض نکنید! "باربرها پرچم ایران و از رو قله پیدا کردن" این حرف و کسی میگه که بخواد دروغی رو ثابت کنه. آقای مجترم خودتی....!

امید اقبال

اتفاق تلخی بود. به نظرم به احترام خانواده این عزیزان بهتره فعلا از عنوان کردن برخی مسایل پرهیز کنیم خدا به خانواده هاشون صبر بده سپاس از شما و همه عزیزان

عبد

کی صحبت از صعود یا عدم صعود کرد! این است کوهنوردی......! کامنتو بخون بعد که مطلبو گرفتی اگه توضیح داشتی بده و الا فرافکنی که تخصص تو و محمدیه! آفتاب عمرت لب بومه حیا نمیکنی؟ تا میتونین هی صعودو گنده کنین که کوهی از اشتباهاتو نبینن.آغا کیو خودتی! مث کبکی که سرشو کرده تو برف و کوره......! عاقبت سرپرست نانگا رو چه زود یادت رفت؟ یه کم صبر کن جهنمو بهشت تو همین دنیاست!

استاد

تاز ه سو استفاده از این بچه ها شروع میشه منتظر باشید . به سوابق حادثه دیدگان در هیمالیا نگاه کنید

احسان شیاری

سلام و عرض ادب به جناب نصیری عزیز همه ی حرفتون حسابه فقط میتونم آرزو کنم که ای کاش روزی برسه که این شکافها و اختلافات بین فدراسیون و بابازاده ها از بین بره تا دیگه شاهد «به قول یکی از عزیزان» دوئل فرداسیون و بابازاده ها نباشیم و به این سادگی جون جوونهامون رو بر سر اختلافاتمون به هدر ندیم. و خیلی دوست دارم که یکی از عاملان اصلی از بین رفتن این اختلافات شما باشید. به امید چنین روزی

بهادر

این شخصی که به اسم بابازاده کامنت میذاره واقعا کارش بدور از اخلاقه ! کاملا مشخصه خود ایشون نیستند

مهشید صبری

درود بر بزرگ مردان برودپیک و درود بر شما[گل]

نبات

درودد بر شما