در پایان فصل صعود به اورست، 150 کوه نورد به این قله دست یافتند

 

حدود 150 کوه نورد که شمار تقریبا بی سابقه ای در  پایان فصل صعود به کوه اورست به شمار می رود، روز شنبه به قله این کوه دست یافتند.

به نقل از خبرگزاری فرانسه از کاتماندو، این در حالیست که یک هفته پیش چهار کوه نورد در هنگام پایین آمدن از قله این کوه 8848 متری کشته شدند. به گفته 'تیلاک پندی' مقام وزارت گردشگری نپال، تعداد انگشت شماری از کوه نوردان به دلیل ناتوانی از ادامه مسیر از کمپ 4 به پایین بازگشتند. اما هوا در دو روز گذشته خوب بود و امروز (شنبه) حدود 150 کوه نورد توانستند به قله دست یابند.

وی افزود: با اینکه هنوز چند باربر و کوه نورد برای رسیدن به قله تلاش می کنند، اما فصل رسمی صعود پایان یافته و کوه نوردان در حال بازگشت به پایگاه اصلی هستند. تداوم دو روزه هوای خوب موجب شد بیش از 250 کوه نورد به بلندترین نقطه کره زمین دست یابند.

یکی از کوه نوردانی که به قله رسید، 'وصفیه نسرین' کوه نورد بنگلادشی بود که به مناسبت گرامیداشت چهلمین سالگرد استقلال کشورش به بلندترین قله  همه قاره های جهان صعود کرد. یکی دیگر از کوه نوردان صعود کننده، 'پراکاش داهال' بود که 'پوسپ کمال داها' پدر وی رهبری شورش 10 ساله مائوئیستی در کشور نپال را به عهده داشت و اکنون یکی از فعالان اصلی در امور سیاسی این کشور است.

بیشترین شمار صعود کنندگان به قله اورست در 23 ماه مه سال 2010 بود که 169 نفر از این قله بالا رفتند.

خبرگزاری ایرنا

 

 

/ 3 نظر / 17 بازدید
فرید1

همنورد محترم با سلام ضمن تقدیر و تشکر از همراهی شما و قبول زحمت حضور در مهاباد جهت برنامه‌ی خرپاپ بدینوسیله خلاصه‌ای از آخرین اطلاعات مصوب برنامه و نحوه حضور در مهاباد به اطلاع میرسد. 1- حضور در مهاباد و ثبت نام در محل دفتر کانون کوهنوردان اوراز مهاباد به آدرس : خیابان حافظ-میدان نماز جنب معاونت عمرانی شهرداری از ساعت 8 صبح روز 5شنبه 11 خرداد1391 الی 21 همانروز 2- بعد از معرفی همنوردان به مسئول ثبت نام ورودی در کانون و راهنمائی برای اسکان همنوردان در محل خوابگاه به آدرس: محله‌ی باغ اسماعیل آقا – کوچه نرگس2 پلاک 5 لطفا در صورت تمایل به شرکت در همایش افتتاحیه حضور در مهاباد تا ساعت 15 روز 5شنبه ضروری است 3- ثبت نام از دوستانی که روز جمعه صبح خواهند رسید در محل کانون و از ساعت 7 صبح خواهد بود.توجه بفرمائید ساعت حرکت و شروع برنامه 9 صبح روز جمعه خواهد بود و دوستانی که جمعه میرسند باید قبل از ساعت 9 تشریف بیاورند

فرید2

4- بیدار باش همنوردان خوابگاه ساعت 7 صبح جمعه و صبحانه تا ساعت 8 صبح در همان محل و حرکت به طرف دفتر کانون و همراهی با همنوردانی که صبح جمعه رسیده اند و حرکت از محل کانون به طرف تپه حسنلوی شهر نقده(حدود 40 کیلومتر) 5- پس از بازدید از تپه باستانی حسنلو در مسیر مراسم حضور بر مزار زنده یاد محمد اوراز و فاتحه خوانی و ادای احترام به کوهنوردان فقید و ناهار در دامنه‌ی کوه سلطان یعقوب. 7-بعد از صرف ناهار حرکت به طرف شهر پیرانشهر (حدود 45 کیلومتر) و سپس بعد از طی 15 کیلومتر از جاده پیرانشهر به سردشت در روستای گزگسک یا تازه قلعه پیاده شده (محل آغاز کوهپیمائی) 45 دقیقه در شیب نسبتا ملایم کوهپیمائی و بقیه مسیر تا دره محل آبشار و شب مانی به طرف پائین و فرود به دره خواهد بود.(جمعا حد اکثر 3 ساعت تا محل کمپ و شب مانی).شنبه بعد از صرف صبحانه بازگشت به مهاباد از مسیر رودخانه با تشکر فرید صدقی-رامیار کاردار