بزرگداشت حسن جوادیان: مراسمی خوب و به یاد ماندنی

 

انجمن کوه‌نوردان ایران روز سه شنبه 23 تیر ماه 94  آخرین نشست خود را با همکاری سایت کوه نامه  و با موضوع " آیین بزرگداشت حسن جوادیان "  و  " ارائه گزارش نسیم عشقی از گشایش مسیر در دیواره بیستون "  به شکلی خوب و به یاد ماندنی برگزار نمود.

 

گرامی‌داشت یاد و خاطره‌ی حسن جوادیان ، کوه‌نورد و دیواره‌نورد خوب و خوش‌نام کرمانشاهی ، کار شایسته و ارزشمندی بود که ضرورت آن بسیار احساس می‌شد و چقدر خوب که این مهم با حضور خانواده و آشنایان و شاگردان او جامه عمل به خود گرفت .

 

 

مجری مراسم لیلی رهنما بود ... که نشان داد  می‌تواند بدون پرگوئی‌های معمول و کسالت‌بار چنین مناسبت‌هایی ... با آرامش و تسلط ،  وظیفه‌ی دشوار خود را به انجام رساند.

 

 

اولین سخن‌ران مراسم عباس محمدی بود. تئوریسین باشگاه آرش ... و  کسی که طی نزدیک به دو دهه دارد تلاش می‌کند (زور می زند!!) ... علیرغم و کاملا برخلاف تمام اصول و بنیان‌های علمی و آموزشی ورزش کوه ... این را جا بیاندازد که کوه‌نوردی بازی مرگ و زنده‌گی است و چرا هم ندارد!! هر کسی هم که چرائی پرسید، قطعا از کوه‌نوردی و این بازی مرگ و زنده‌گی بوئی نبرده است!! ... البته فقط زمانی که حادثه مربوط به دو باشگاه بزرگ تهرانی باشد!!

عباس محمدی  حرف تازه‌ای برای گفتن نداشت . همان اخبار رویدادها و فعالیت‌های معمول و همیشه‌گی انجمن و البته ... شاید تنها نکته‌ی مثبت و قابل توجه در صحبت‌های او ... اشاره‌ی صریح و مستقیم به فعالیت‌های سنگ‌نوردان دریل به‌دست در تخریب سنگ‌ها و دیواره‌های بکر و زیبای این سرزمین بود ... عباس محمدی همچنین  از برگزاری نشست تخصصی انجمن در باره‌ی این موضوع در اواخر ماه مرداد خبر داد ...

و خب ... خوشحال بودم که در زمان سخن‌رانی عباس محمدی ... مرتضی زارع و دوستانش نیز در جلسه حضور دارند!!

 

 

گزارش گشایش مسیری به نام " دختری برای تمام فصول" در دیواره‌ی بیستون  توسط نسیم عشقی ارائه شد . گزارشی کوتاه  و مختصر بدون تظاهر و خودنمائی‌های مورد انتظار برای چنین کارهائی ... با نسیم عشقی چندی پیش و در جریان جشنواره‌ی صعودهای برتر فدراسیون ، گفت و گوئی کم و بیش مفصل را در باره فعالیت‌های وندالیستی پاره‌ای سنگ‌نوردان داشتم ... و چیزی که از او در خاطرم نشسته است : یک مربی خوب که ذهنیتی پویا و خلاق دارد ... گزارش نسیم عشقی در این مراسم ، بیش از اندازه فروتنانه بود!!

در پایان مراسم متوجه شدم عملکرد اخیر نسیم عشقی  در دیواره‌ی بیستون، منتقدانی جدی در میان چهره‌های نام آشنا و با سابقه‌ی کرمانشاهی دارد . امیدوارم این دوستان هرچه زودتر انتقادات خود را در باره‌ی این گشایش مسیر منتشر کنند...

 

 

آیین بزرگداشت حسن جوادیان ، در کنار مجموعه سخن‌رانی‌هایی که انجام می‌شد ، از فیلم‌ها و کلیپ‌هایی خوش‌ساخت  و تاثیرگذار نیز بهره می‌برد. این کلیپ‌ها و فیلم‌ها کار ری‌را جلیلیان ( عکس بالا) بود ...

ری‌را می‌گوید: این کمترین کاری بود که می‌توانستم برای مربیم انجام دهم!

 

 

پرت‌ترین ... و به عبارتی: بدترین ... قسمت این مراسم خوب ، سخن‌رانی شهرام عباس‌نژاد بود .  صحبت‌هایی بی‌ربط ، از هم گسیخته ، شاخه به شاخه !! ... اعتراف می‌کنم با توجه به شناختی که از شخصیت شهرام داشتم براستی غافلگیر شدم ... فکرش را بکنید ، مراسم آیین بزرگداشت شخصیتی محبوب و نام‌آشنا در ورزش این مملکت است و جانش را طی یک اشتباه فاحش و بزرگ از دست داده است و شهرام عزیزمان مثلا می‌خواهد به خانواده‌اش دلداری دهد : " چنین مرگی قابل مقایسه با کسی که کنار جوب افتاده است نیست !! "  ... و یا تلاش برای مضمون فلسفی دادن به مرگ جوادیان با گفتن " بدانید تقدیر گریزناپذیر است !! " ... شهرام عباس نژاد یکی از مربیان خوب  حال حاضر ورزش کوه در سرزمین ماست و چنین سخنانی به هیچ عنوان در شان نام و جایگاه او به عنوان یک مربی نبود!

در پایان جلسه ... انتقاد خود را با او مطرح کردم ... با شکیبائی گوش کرد و با خوش‌روئی  پذیرفت . لازم است از روحیه‌ی منطقی و انتقادپذیر او تشکر کنم!

 

 

 

انتخاب سالنی کوچک با تهویه‌ای نامناسب ، آشکارا نشان از کج سلیقه‌گی در انتخاب محل برای برگزاری این مراسم داشت ... عباس ثابتیان در قسمت انتهایی جلسه ، ضمن عذرخواهی از تمامی حاضران ، گفت که انتخاب این سالن کوچک فقط حاصل گونه‌ای بی‌توجهی و یک اشتباه بزرگ بوده است (‌نکته‌ای که کمی قبل‌تر ، لیلی رهنما نیز بدان اشاره کرده بود‌)  ... او همچنین طی سخنانش  به رد اظهارات شهرام در باره‌ی گریزناپذیر بودن چنین حوادثی پرداخت و گفت : "در کوه‌نوردی اصل بر سلامتی و ایمنی افراد است و چنین مرگ‌هایی را نمی‌توانیم طبیعی و اجتناب‌ناپذیر قلمداد کنیم ... و در هر صورت این گونه حادثه‌ها در کت ما نمی‌رود (‌نقل به مضمون) " ...

 

 

و چه چیز می‌تواند پایانی خوب برای یک شب خوب و به یادماندنی باشد؟ ... اینکه جناب محسن نیک‌روش عزیز ، کتاب ارزشمندش " دیواره بیستون بهشت پنهان سنگ‌نوردان جهان " را به شما هدیه کند ... بسیار ممنون و سپاسگزارم جناب نیک‌روش عزیز!

 

 

 

پی‌نوشت :

عکس اول و عکس ری‌را در این گزارش ... از بهرام است! گزارش تصویری بهرام از این مراسم را در سایت کوه نامه ببینید .

 

 

 

.

/ 8 نظر / 323 بازدید
محسن اسماعیلی

آیا به گشایش مسیر در دیواره بیستون توسط نسیم عشقی و کوبیدن نود رول روی آن در این جلسه و یا خارج از آن روی وبلاگتان اعتراض کردید؟ یا اینکه اعتراضتان فقط به مرتضی زارع بود که با کنایه می گویید آنجا نشسته بود؟

کوهنورد

حسن آقا به چی فکر میکنی ؟ به اشتباه آن مرحوم یا به آینده همسر وطفل بیگناهش ویا به زور زدنهای عباس محمدی ؟

ری را

ممنونم آقای نصیری از حضورتون و این پستتون و سپاس از همه کسانی که برای این مراسم زحمت کشیدن روحش شاد

مرتضی زارع

باسلام.آقای اسماعیلی کارخانم عشقی دردیواره بیستون بسیار ارزشمندوقابل احترام میباشدمطمئن باشیدکه درآینده نه چندان دورالهام بخش بسیاری ازبانوان سنگنوردایران خواهدبود.ازشما هم انتظارمیرود که بخاطریادآوری نقاط ضعف یاقوت یک نقد ارزش کاردیگران رازیر سوال نبرید.البته من نوشته آقای نصیری را کنایه نمی دانم نوشته های ایشان رابعنوان یک منتقد یامعترض میشنوم وممنون ایشان هستم که این بحث رامطرح کرده اندکمترین دستاوردی که این بحث میتواندبه ارمغان داشته باشداین است که ما رو در رو میتوانم بامنتقدین رولکوبی واردبحث شویم بحثی که خود من برایش لحظه شماری میکنم آنجا دیگرافرادنمی توانندباهویت نامشخص واردشوندآنجاسابقه تمام شرکت کنندگان دربحث مشخص است.(جلسه انجمن)آقای اسماعیلی عزیزچنانچه دراین بحث قصد کمک به سنگنوردی راداریدخواهش میکنم باهویت مشخص واردشویداجازه ندهید این میدان تبدیل به عرصه تاخت وتاز افرادبی نام ونشان شود

محسن اسماعیلی

اگر به قول شما تخریب تخریب است، چرا اعتراضتان و وندال نامیدنتان عده ای خاص راست و به به و چه چه تان عده ای دیگر را؟ میگویید نسیم گزارش فنی نداد، مگر آن وندال ها گزارش فنی داده اند؟ شما و عده ای دیگر از همفکرانتان، در شرایط یکسان عده ای را تکریم می کنید و عده ای را تحقیر، دل صورتی که هر دو گروه در شرایط برابر هستند، هر دو در بیستون و دیواره های دیگر گشایش با دریل و چکش و رول دارند و هر دو گزارش ارایه نداده اند که بدانید آیا مسیرشان مشکل فنی دارد یا نه؟ ولی حروجب شما برای این دو گروه متفاوت است یکی را تکریم و تمجید میکنید و دیگری را توهین و تجقیر. واین است درد جامعه ما!!!

محسن اسماعیلی

ضمنا جناب نصیری اینکه نوشتید نسیم عشقی گزارش فنی ارای نکرد قبول.اما.درمورد رول ها.بی دقتی شمارا میگذاریم پای عدم توجه به حرف های خانوم عشقی.ایشان به صراحت وپشت میکروفون اعلام کردند در گشایش این مسیر 9طوله جمعا 90رول کوبیده شده. واما میگویید تخریب تخریب است توسط هرشخصی انجام شود؟اما دراین خصوص خودتان را به ان راه زده اید؟مینویسید باایشان درباره پاره ای فعالیت های وندالیسمی برخی سنگنوردان صحبت کردید؟باشخصی که خود 90سوراخ برپیکر سنگ های میراث ملی ما بیستون زده ،که سرشاراز مسیراست و بینیاز ازسوراخکاری های پی در پی،درباره دیگر ونوالیست ها سخن میگویید اما این90رول رابیاد نمی اورید؟انوقت انتظار دارید ما خواننده گان شمارا منتقدی بی طرف بدانیم؟

محسن اسماعیلی

جناب زارع حرف هایتان متین.اما قرارنیست لزوما همه مانندشما فکر کنند.ما بعنوان خواننده این نقدها.انچه نظرمان است میگوییم.فقط نظرمان را.وبه دنبال ساختن حاشیه و اینها نیستیم.اگر چنین برنامه هایی درکار است و سنگنوردان بالاخره قراراست به رفتارشان بیشتر فکر کنند خیلی هم خوب اس.یاعلی بفرمایید .ما هم میبینیم ومیخانیم وهرجا چیزی بنسرمان برسد میگوییم.فکرکنم به اندازه کفایت در این بحث بودم.خدانگهدار

امير

فروتنانه؟!!! . . . ما كه اونجا نبوديم اما نام مسير چيز ديگه اي ميگه!