زنجان : کشف سه دریاچه در غار زرین رود

مسئول کارگروه غارنوردی استان زنجان با تاکید بر لزوم تداوم اکتشافات در غار زرین رود گفت : تاکنون سه دریاچه زیبا در این غار کشف شده است که این دریاچه‌‌ها دارای عمق زیادی هستند و هنوز عمق آنها مشخص نشده اما ابعاد دریاچه‌ها در حدود 20 در 20 متر است .

محسن صنعتی  شامگاه پنجشنبه در جمع خبرنگاران افزود : با تلاش کارگروه غارنوردی استان زنجان در این غار دو دریاچه جدید و 700 تا 800 متر مسیر جدید شناسایی و ادامه یافته است که نشان دهنده توان بالای غارنوردان استان زنجان است . وی  با بیان اینکه غار زرین‌رود یک غار بسیار حرفه‌ای و در عین حال خطرناک است ادامه داد: این غار برای غارنوردی بسیار خوب و دارای معابر بسیار سخت و صعب‌العبوری است که باید غارنوردان برای پیمودن آن با تجهیزات کامل حرکت کرده و به فنون غارنوردی آشنا باشند.

وی با اشاره به وجود تالارهای دارای 20 متر ارتفاع  و بسیار زیبا در غار زرین رود با یادآوری  اینکه برنامه‌ای از سوی مسئولان بود که دهانه غار را بازگشایی و زمینه حضور اقشار مختلف مردم را برای گردشگران فراهم کنند ادامه داد: کارگروه غارنوردی استان مخالف این امر است چرا که این اقدام موجب تخریب این غار زیبا و نادر می‌شود.  مسئول کارگروه غارنوردی استان زنجان با بیان اینکه غارنوردی در این غار نیاز به تجهیزات بسیار حرفه‌ای دارد که باید غارنوردان به آن مجهز باشند ادامه داد: ورود بدون تجهیزات موجب می‌شود که افراد غیر حرفه‌ای و حتی غارنوردان با مشکلاتی مواجه شوند . صنعتی  با بیان اینکه از همه گروه‌های غارنوردی تقاضا داریم که در زمان مراجعه برای غارنوردی به این غار با کارگروه هماهنگی لازم به وجود آید افزود :  در غیر این صورت در برخی موارد غارنوردان با مشکلاتی روبرو شده و در مسیرهای شناسایی شده و یا شناسایی نشده ، مسیر را گم می‌کنند ...

جام جم آنلاین

.

 

/ 4 نظر / 4 بازدید
شعر کوهستان

نمیدونم تا حالا غار رو تجربه کردید یا نه اما جای دنجیه برا فکر کردن

پرستو

سلام مارو کی می بری؟

مصطفی یوزباشی

ما رم ببر

مصطفی یوزباشی

09127430905