غار «علی شیخ» در خوی روشن می‌شود!!

غار «علی شیخ» در شهرستان خوی از طولانی‌ترین غارهای استان آذربایجان غربی است که حدود سه سال پیش، موضوع شناسایی و سامان‌دهی سریع آن با هدف توسعه‌ی گردشگری در این منطقه مطرح شد.

مدیر اداره‌ی میراث فرهنگی شهرستان خوی در این‌باره گفت:‌ با اعتبار مختصری که در اختیار داشتیم، برای جاده‌سازی و مسیر رفت‌وآمد گردشگران اقداماتی انجام شد؛ اما در بخش مطالعه‌ی باستان‌شناسی غار، کاری انجام نشده است. در واقع، فقط از نظر گردشگری تلاش کرده‌ایم امکاناتی فراهم شود. کنعانی بیان کرد:‌ علاوه بر جاده‌سازی،‌ برق‌رسانی به این منطقه نیز انجام شد و برق تا دهانه‌ی غار رسیده است. البته اکنون فقط نیم متر از غار قابل دیدن است و اگر اعتبار کافی باشد، برای روشن کردن داخل غار اقدام می‌شود.

در این‌باره، معاون میراث فرهنگی آذربایجان غربی نیز توضیح داد:‌ برای این غار تا کنون کار خاصی انجام نشده و از آنجا که این محل به‌عنوان منطقه‌ی نمونه‌ی گردشگری محسوب می‌شود، اگر هم اقدامی شده، مطالعاتی بوده است.

غار «علی شیخ» از جاذبه‌های طبیعی آذربایجان غربی است که در 48 کیلومتری خوی و یک کیلومتری روستایی به نام «علی شیخ» قرار دارد. تالارها و قندیل‌های سنگی، دالان‌های زنبوری‌شکل، دو دهانه‌ی بزرگ و کوچک ورودی از مناظر دیدنی این غار طولانی هستند.

ایسنا

.

.

 

/ 2 نظر / 6 بازدید
حامد بهرامی

سلام سما میدونید آخر هفته هوا چطوره؟؟اگه ممکنه اطلاع رسانی کنید

فیس کوه

فیس کوه - شبکه اجتماعی کوهنوردان ایران در فیس کوه همدیگر را ببینیم ضمنا از وبلاگ زیبایتان این مطلب در فیس کوه درج گردید البته با اجازه