باداب سورت تا اطلاع ثانوی، تعطیل!

 
 
 
گردشگران یکی از دیدنی‌ترین جاذبه های توریستی مازندران را تخریب کردند
 
 
تماشای چشمه های دیدنی باداب سورت فعلا برای عموم تعطیل شد. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ امروز سه شنبه دهم شهریور ماه 1394 طی جلسه ای که در محل فرمانداری شهرستان ساری که با حضور فرماندار و مدیر کل میراث فرهنگی استان و رییس اداره میراث فرهنگی ساری برگزار شد، بازدید و اجرای تور به مقصد چشمه های رنگین باداب سورت شهرستان ساری شهر کیاسر که دومین اثر ملی و طبیعی کشور محسوب می شود تا اطلاع ثانوی ممنوع شد.

این تصمیم به دلیل تخریب چشمه توسط گردشگران و الودگی محیط زیست و درحال خشک شدن این اثر بی‌نظیر طبیعی جهان صورت گرفت.باداب سورت، چشمه پلکانی تراورتنی بی‌نظیر در ایران و کم‌نظیر در جهان است که واقع در روستای ارست بخش چهاردانگه‌ شهرستان ساری است. این چشمه توسط سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۳۸۷ پس از کوه دماوند به عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. ثبت جهانی این باداب نیز پس از پاموک‌کاله‌ ترکیه، به عنوان دومین چشمهٔ آب شور جهان بوده است. سال‌ها پیش روستایی به نام سورت در نزدیکی باداب وجود داشته که امروزه از بین رفته است.

این چشمه‌ها که در بلندای ۱۸۴۱ متری از سطح دریا جا دارند، در ایران بی‌نظیر هستند. اطراف چشمه پوشیده از درختچه‌های زرشک وحشی و ارتفاعات بالاتر پوشیده از جنگل‌های سوزنی برگ است.

این باداب شامل چندین چشمه با آب‌های کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است. چشمه پرآب دارای آب بسیار شور و استخری با قطر حدود ۱۵ متر و عمق زیاد است. چشمه دوم که در بالادست و شمال غربی این چشمه قرار دارد، ترش مزه و دارای آبی به رنگ قرمز و نارنجی است، در اطراف چشمه کمی رسوب آهن نشسته‌است. جریان آب‌های رسوبی و معدنی این چشمه‌ها طی سال‌ها، در شیب پایین دست کوهستانی خود، صدها طبقه و ده‌ها حوضچهٔ پلکانی بسیار زیبا به رنگ‌های نارنجی، زرد و قرمز در اندازه‌های مختلف پدید آورده‌است. این طبقات و حوضچه‌ها در واقع جاذبهٔ اصلی و ویژگی منحصر به فرد چشمه‌های باداب سورت است. زیبایی این طبقات و محل ویژهٔ قرارگیری چشمه در دامنهٔ کوهستان و چشم اندازهای اطراف به ویژه در غروب تحسین برانگیز است.

متاسفانه این چشمه‌ها در حال نابودی کامل هستند. با وجود انبوه گردشگران بازدیدکننده از باداب سورت، این منطقه عاری از هر گونه مانع جداکننده، حصار، نگهبان و حتی یک تابلوی اطلاعات یا راهنمایی یا هشداردهنده است که نشان‌گر بی‌توجهی مسئولان به حفظ این میراث طبیعی ایران است.

پیش از دوستداران و فعالان محیط زیست هشدارهایی نسبت به تخریب باداب سورت به دلیل افزایش تورهای گردشگری بی ضابطه، داده بودند.

 

 

 

/ 1 نظر / 99 بازدید
حسین

سلام . پویش مردمی «الوند انه » با هدف گذاری حفظ محیط زیست استان همدان و فعالیت نظری و عملی اعضا ، آغاز به کار کردو در طی کمتر از سه روز توانست ، حدود 80 عضو را در تلگرام ، به عضویت خود در آورد . از شما و دوستداران طبیعت هم می خواهیم تا به منظور پیوستن به این جریان ، و استفاده از تجربیات تان ، به این پویش مردمی بپیوندید . ( خصوصا در تلگرام که به راحتی حتی در رایانه شخصی و تنها با اینترنت قابل دسترسی است ) . نسخه وب تلگرام برای عضویت : telegram.org/dl/webogram لینک تلگرام گروه الوندانه : https://telegram.me/joinchat/06a36975000615252da453f025db6b2e وب اختصاصی : http://alvandane .blog. ir ( فاصله ها را بردارید چون بلاگفا اجازه نمی داد) »»» مرامنامه اولیه پویش مردمی الوندانه : پویش مردمی الوندانه ، حرکتی است دقیق و با برنامه که با استعانت از آفریدگار طبیعت و پشتوانه مردم و نفس گرم آنان ، در صدد است تا از محیط زیست استان همدان ( نه فقط شهر همدان) ، حراست و پشتیبانی کند چرا که محیط زیست را ناموس خود می دانیم . (((فعالیت های این گروه : ))) 1- فعالیت های فرهنگی : ا