شبی خاطره انگیز برای کوه نوردی ایران

 

 عصر سه شنبه 10 تیر و طی استقبالی خوب و قابل توجه از سوی افکار عمومی جامعه‌ی کوه‌نوردی ، مراسم اولین جشنواره‌ی برنامه‌های برتر سال 92 ، از سوی فدراسیون کوه‌نوردی برگزار گردید.

 

 _ برگزاری این جشنواره اجازه داد که  کوه‌نوردی ایران بعد از سال‌ها بتواند خود را از زیر  سایه‌ی سنگین "تب هیمالیانوردی" بیرون بکشد و بار دیگر به  فعالیت‌های قابل تحسین کوه‌نوردان ایرانی در برنامه‌های داخلی توجه جدی شود !

 

_ برگزاری این جشنواره  را بایستی حرکتی ارزشمند و تاثیرگذار در کوه‌نوردی ایران دانست و لذا تقدیر از جناب آقای سلیمانی مدیر عامل شرکت هفت گوهر ضرورتی انکارناپذیر است . به جهت حمایت و پشتیبانی از اجرای این مراسم و آن نگاه روشن و مسئولانه‌ای که ایشان به مسیر پیشرفت و آینده‌ی کوه‌نوردی این سرزمین دارد!  

 

_ آئین اولین جشنواره‌ی صعودهای برتر سال ، با دقت ، انضباط و کیفیتی خوب و قابل قبول اجرا شد . یکی از مهم‌ترین نکات به یاد ماندنی این مراسم ، نام بردن و احترام به  بزرگان و پیش‌کسوتان و جان باخته‌گان ورزش کوه در ایران بود . دعوت از فرخ رحمدل و تقدیر از او ، تشویق‌های پرشور شرکت کننده‌گان در مراسم را به دنبال داشت.

 

_ به عنوان یک شرکت کننده  لازم می‌دانم به حسین رضائی ( کارگردان مراسم) ، عباس ثابتیان ( نماینده هیئت داوران ) و فدراسیون کوه‌نوردی تبریک و خسته نباشید بگویم! 

 

 

 

 

پی نوشت :

احسان پرتوی‌نیا در این مراسم از فرصت کوتاهی که در اختیار او قرار گرفت استفاده کرد و به تعریف از خود پرداخت . ابتدا خود را عضو اولین تیم ایرانی صعودکننده به نانگاپاربات معرفی کرد و سپس خود را طرفدار انجام " کار با کیفیت"  دانست !! ...

 

_ وقتی پرتوی‌نیا غرق تعریف از خود و شرح تمایلش به انجام " کار با کیفیت" بود ، ما نیز بی‌اختیار به یاد تنهایی اندوهبار سامان نعمتی در آن ارتفاع مرگبار نانگاپاربات بودیم و با خود فکر می‌کردیم شاید جاماندن سامان نعمتی از تیم بازگشت و مرگ تکان‌دهنده‌ی او را نیز باید بخشی از انجام " کار با کیفیت " بدانیم !! ... بهرحال ، احسان پرتوی‌نیا و دوستانش باید بدانند که یاد و خاطره‌ی سامان نعمتی هیچ‌گاه فراموش نخواهد شد!

 

_ اشاره پرتوی‌نیا به عضو اولین تیم ایرانی نانگاپاربات بودن را نیز باید نمونه‌ای از یک طنز جالب و خنده‌دار در نظر گرفت!!  ... حالا چرا ؟ ... احتمالا پرتوی‌نیا فراموش کرده بود به مراسمی آمده است که مجری آن فدراسیون کوه‌نوردی است و اتفاقا توسط همین نهاد و طی بیانیه‌ای رسمی و منتشر شده، صعود آنان به دلیل فقدان شواهد و مدارک قابل استناد مردود اعلام شده ! ... و احتمالا احسان پرتوی‌نیا فراموش کرده بود که در همین مراسم، شخصی ( عظیم قیچی ساز ) حضور دارد که در مصاحبه‌ای رسمی و منتشر شده خود را اولین ایرانی صعود کننده‌ی نانگاپاربات نامیده است ...

 

_ توضیح: ... " اثبات صعود " یکی از مباحث جدی و شاید بتوان گفت همیشه‌گی در کوه‌نوردی جهان بوده و است. قله‌ی نانگاپاربات نشانه‌ای مشخص و شناخته شده ( نبشی) دارد که تمامی کوه‌نوردان صعودکننده به این کوه ، برای " اثبات صعود" عکس و فیلم پیروزی نهایی خود را در کنار آن می‌گیرند. از سوی هیچ یک از اعضای تیم باشگاه دماوند ( و از جمله احسان پرتوی‌نیا ) تا به امروز عکسی و فیلمی با نشانه‌ی مشخص قله نانگاپاربات منتشر نشده است. جالب اینجاست که فقدان عکس و فیلم در کنار نبشی شناخته شده‌ی قله و نشانه‌ی " اثبات صعود " در شرایطی‌ست که به ادعای خود آنان ... دو تن از اعضای تیم ، ضمن همراه داشتن دوربین ، به مدت یک ساعت و نیم در شرایط جوی تقریبا مناسب، روی قله منتظر بقیه بوده‌اند!!  ... فکرش را بکنید ... می‌گویند یک ساعت و نیم روی قله بودیم اما عکسی در کنار نبشی قله نداریم ... و حالا کار باید به مقایسه سنگ‌ها و صخره‌های عکس‌های آنان با دیگران بکشد !! ... به نظر شما یک جای کار نمی‌‌لنگد ؟!

 

 

 

 

/ 5 نظر / 4 بازدید
عباس ثابتیان

سلام فرامرز و ممنون

حسین رضایی

ُسلام و سپاس

روشنک

گروه مورد نظر می گویند که از سایر کوهنوردان خارجی که شاهد فتح قله توسط آنها بوده اند و همچنین پاکستانی ها تأییدیه گرفته اند و فدراسیون هم به طور رسمی و علنی اعلام نکرده که آنها دروغ گفته اند. ماجرای عجیبیست.. آیا ممکن است به خاطر مسايل سیاسی باشد و اینکه گروه مورد نظر شاید در ان مقطع زمانی خاص جوگیر شده و این فدراسیونی های دولتی را با ریشه های سپاهی و پاسدار ناراحت کرده و خواسته اند از این گروه انتقام بگیرند؟.. واقعن دوست دارم به دور از هر گونه تعصب یا پیشداوری واقعیت را بدانم..

روشنک

واقعن؟! یعنی حتی یک عکس هم ندارند؟! این دنیای کوهنوردان ایرانی نمی دانم چرا اینقدر پیچیده است.. از یک طرف به کمدی و از طرف دیگر به تراژدی نزدیک می شود..

امین معین

سپاس از حضور شما