این یک اعلام انتقاد، اعتراض و انزجار است!

دوست عزیزمان رامیار چندی پیش در وبلاگ کوهستان با نادیده گرفتن بسیاری واقعیت‌های تاریخی کوه‌نوردی کشورمان _ از جمله : تلاش‌های ارزشمند رامین شجاعی برای اجرای برنامه‌های برون مرزی غیرفدراسیونی و حتی صعود تاریخی کاظم فریدیان به کی 2 _  در باره‌ی برنامه نانگاپاربات دماوندی‌ها نوشت :

" ... با این حال من هنوز هم بر این باور هستم که برنامه‌ی نانگاپاربات فصل نوینی از جریان مستقل کوه‌نوردی کشور را رقم زد ... "

 

برای رامیار نوشتیم : ... روش " اولین سازی به هر قیمت ممکن " و اسطوره سازی بی‌پایه و سست بنیان می‌تواند روی دیگر سکه‌ی همان جریانی باشد که سعی در نقد و افشایش می‌کنید . با همان تمامیت خواهی که آنان دارند. با همان مطلق‌نگری و نگاه یک جانبه و سیاه و سفید!     تقسیم کوه‌نوردی ایران به آدم خوب‌ها و آدم بدها !! در این نگاه همه‌ی آن طرفی‌ها بد هستند حتی اگر همنورد مجروح خود ( اوراز ) را  سانتی‌متر به سانتی‌متر از آن ارتفاع مرگبار پایین بیاورند و تنهایش نگذارند و ... همه‌ی این طرفی‌ها خوبند حتی اگر بدون همنورد سالم و زنده خود ( سامان نعمتی ) به پایین باز گردند و در کمپ 2 به تمسخر او بنشینند که " برگرده دیگه هیچکدوم از ماها رو قبول نداره ... ها ها !! "

 

برای رامیار نوشتیم: " اگر قرار است معنی و مفهوم فصل نوین کوه‌نوردی مستقل ایران چیزی شبیه آنچه که شرحش رفت باشد ، ما همین جا اعتراض ، انتقاد و انزجار خود را نسبت به آن اعلام می‌کنیم. "

 

فیلم کوتاهی را که از برنامه‌ی نانگاپاربات در فضای اینترنت منتشر شده است حتما ببینید . زمان فیلم ، استقرار در کمپ 2 در مسیر بازگشت است. بازگشتی که بدون سامان نعمتی صورت می‌گیرد و آنان در فیلم مشغول صحبت در باره‌ی او هستند . در باره‌ی هم‌نورد و هم‌وطنی صحبت می‌کنند که هنوز زنده است و برای زنده ماندن در آن ارتفاع مرگ‌بار تلاش می‌کند :

صدا: برگرده دیگه هیشکی از ما رو قبول نداره

صدای لیلا اسفندیاری : ها ها ...

صدا: می‌گه من رفتم سه چهار روز درگیر بیواک و فلان و تنها ، ولی شما ...

 

http://www.4shared.com/video/5KRXv6DF/427_Slah.html

 

 

 

 اگر قرار است فصل نوین کوه‌نوردی ایران مترادف چنین رفتارها و  چنین ارزش‌هایی در جامعه‌ی کوه‌نوردی کشورمان باشد ، ما همین جا انتقاد ، اعتراض و انزجار خود را نسبت به آن اعلام می‌کنیم !

 

 

  

 

/ 2 نظر / 4 بازدید
رامیار

سلام جناب نصیری 1- در هیچ جای متن بنده گفته نشده نانگاپاربات اولین بوده 2- در هیچ جای متن بنده صعود کی تو و برنامه های رامین نادیده گرفته نشده است لطفا برای موارد فوق مثالی عینی بیاورید ! اما در مورد فصل نوینی از کوهنوردی مستقل ، به باور بنده نانگاپاربات اولین نبوده اما نقطه ی عطفی بوده و بارها تاکید کردم و خدمت شما هم عرض کردم بحث بر سر جریانی تاریخی است نه شخصیت های این جریان ! لیلا ، کاظم ، رامین و ... با هر شخصیتی که داشتند یک تاریخ را رقم زدند و این تاریخ کاملا مشخص و غیر قابل انکار و تغییر است . واقعا دلیل اصرار شما به کشانیدن یک جریان تاریخی را به زندگی و رفتار و گفتار شخصیت ها نمی دانم .

رامیار

نانگاپاربات چه انسانهای خوب آن را رقم زده باشند چه انسان های بد در جریان کوهنوردی غیر فدراسیونی نقطه ی عطف بود و فصل نوینی از روابط و شرایط را در کوهنوردی کشور رقم زد که تا پیش از ان شاهدش نبودیم . انزجار و اعتراض شما به شخصیت هاست و در متن من به هیچ عنوان به شخصیت ها اهمیت نداده است . شما از منظر روابط انسانی به موضوع نگاه می کنید و من راوی آن چیزی هستم که به وقوع پیوسته است صرف نظر از شخصیت هایی که در آن نقش داشته اند .