تابستان، فصلی‌برای سفر

اولین مواجهه آدم‌ها در برابر عکسی شگفت از جاذبه‌های طبیعی ایران همواره این جمله بوده است: اینجا ایران است؟ همین ناباوری درباره مناظر دیدنی از ایران نشان‌دهنده ناآگاهی اغلب کسانی است که در این سرزمین زندگی می‌کنند. ناآگاهی‌ای که اگر رفع شود می‌تواند مسافران ایرانی را به جای پاساژهای دبی و دوحه و البته استانبول روانه دشت‌ها و جاده‌های ایران کند.

«هفتمین کشور پرجاذبه جهان از نگاه یونسکو، پنجمین کشور از لحاظ جاذبه‌های طبیعی.» این حقایق درباره کشوری است که نامش این روزها کمتر به این بهانه در رسانه‌های جهان برده می‌شود. اما این تبلیغات سوء تاثیری در آنچه در ایران می‌گذرد، ندارد. مهم این است که با تبلیغات شیطنت‌آمیز بیگانگان هیچ‌گاه دشت‌های دامنه البرز زرد و پژمرده نمی‌شوند، کوه‌های مسیر زنجان ـ تبریز طراوت و رنگارنگی‌شان را از دست نمی‌دهند و آب‌های آبی خلیج فارس رنگی دیگر به خود نمی‌گیرند، ایران هفتمین کشور پرجاذبه جهان باقی می‌ماند و طبیعت بکر ایران همچنان دل بسیاری از دوستدارانش را برده است.

گردشگری طبیعی گونه‌ای از این گردشگری است که اهالی سفر ایران زمین را بخوبی می‌تواند سیراب کند. وجود دریاچه‌های فراوان، آبشارهای گوناگون و جاده‌های شگفت در این سرزمین تنها قسمتی از وسوسه‌ای است که مسافران می‌توانند به بهانه آن راهی گشت و گذار شوند.

فصل تابستان به واسطه گرم شدن هوا شاید بهترین زمان برای گردشگری طبیعی باشد. یکی از معمول‌ترین راه‌های این نوع از گردشگری هم کوه نوردی است. وجود رشته‌ کوه‌های متعدد و شگفت و قله‌ها و دامنه‌های فراوان این سرزمین به تعداد گروه‌های کوه نوردی افزوده است و خیلی‌ها را دیوانه آرامش کوهستان و وهم سراسر پاک این مناطق کرده است...

 

گزارشی از میثم اسماعیلی در جام جم

 

 

 

 

/ 3 نظر / 15 بازدید
Mohammad

اووووووووووف عالی بود!

سعيده

درود بر جناب نصيري[گل] واقعا قبل از اينكه طبيعت گردي رو شروع كنم هر عكسي ميديدم ميگفتم واقعا اينجا ايرانه[چشمک]

دیار الوند- بیات

درود خداوند بر شما و بانو ای کلاغ عزیز چرا جواب تلفن هارو نمیدی دیروز از همدان با کد0811 دوبار تماس گرفتم بی جواب ماند اون از رضائی اینم از شما اخه به چیه شما تهرانی ها دل خوش باشیم کدام رفاقت برادر...گیریم امدیم تهران و جیبمان را زدند اونوقت ما هم قپی امدیم که دوستانی در تهران داریم و الان زنگ می زنیم برایمان پپول می آورند (به این شرط که خودشان جیب ما را نزده باشند ) به هر حال اونوقت شما حتی جواب تلفنم ندی که خیلی ضایع میشیم طفلک ...ما شهرستانی ها که تا شماره شما ها می افته با اولین زنگ جواب میدیم...بگذریم این کامنت کاملا عمومی است اکران بشه بهتره ضمنا خدا بگم چکارت کنه فرامرز...بعد از اون پست ادبی و قواعد نگارشت ساده نوشتن هم یادمون رفته هی می لنگیم و میلنگیم نمیدونم میلنگیم درسته یا می لنگیم ایشاالله که نلنگی ...دلم هوس الویه خونگی تونو کرد ...ی سر بیا همدان با الویه با اجازه بای[نیشخند][نیشخند][نیشخند]