ردیابی کوه نوردان در هیمالیا با پهپاد

 

استفاده از پهپادها در پاکستان همیشه تصویری از هواپیماهای جاسوسی آمریکایی را در ذهن می‌آورد که به مناطق قبیله‌ای حمله می‌کنند، اما این فناوری اکنون برای ثبت تصاویری کاملا متفاوت از این کشور جهت ردیابی کوه نوردان در یکی از طاقت‌فرساترین کوه‌های جهان مورد استفاده قرار گرفته است.

پهپادها یا هواپیماهای بدون سرنشین کنترل از راه دور از مدتها پیش تحت سلطه ارتش آمریکا قرار داشته و بویژه در مناطق قبیله‌ای پاکستان در نزدیکی مرز افغانستان برای جاسوسی در مورد اهداف شبه‌نظامی مورد استفاده بوده است. اما اخیرا افراد غیرنظامی نیز بطور فزاینده‌ای به این فناوری روی آورده و از آنها برای ثبت تصاویر در ورزش های مخاطره‌آمیز استفاده می‌کنند.

 تابستان امسال یک گروه اکتشافی سوئیسی از بالگردهای کنترل از راه دور برای ثبت تصاویر نادر از کوه نوردان بر روی رشته‌کوه قراقروم، یکی از طاقت‌فرساترین و دشوارترین کوه های جهان استفاده کردند. این گروه یک پروژه مشترک میان شرکت پوشاک و تجهیزات ماموت و شرکت تخصصی استفاده از بالگردهای کنترل از راه دور برای فیلمبرداری Dedicam بوده و هدف آن ثبت تصاویری از دیوید لاما، کوه نورد مشهور و پیتر اوتنر، هم‌تیمی وی در برج مخروطی ترانگو در پاکستان بود. این برج گسترده در یخچال  بالتورو بیش از 6000 متر بالاتر از سطح دریا بوده و از لحاظ فنی یکی از دشوارترین مناطق کوه نوردی جهان محسوب می‌شود.

 

فیلم‌سازان از مدت ها پیش از این، از بالگردها برای ثبت تصاویر هوایی از کوه نوردان و هم چنین موج‌سواران و اسکی‌بازان که تصویربرداری زمینی از آنها ممکن نیست، استفاده می‌کنند؛ اما هزینه بالا و خطر برخورد آنها با زمین یا مردم نیز وجود داشته و علاوه بر آن پره‌های این بالگردها باعث بلند شدن برف یا غبار و برهم زدن تعادل کوه نوردان می‌شود.

پهپادها با وزن چند کیلویی و هزینه 1000 تا 40 هزار دلاری تنها کسری از اندازه و هزینه این بالگردها را داشته و تمام پره‌های مدلهای جدید آنها نیز به سمت آسمان هستند که آنها را شبیه به یک عنکبوت یا حشره مکانیکی می‌کند. بزرگترین نگرانی این ماموریت چگونگی کار این پهپادها در شرایط هوایی رقیق و ارتفاعات بالای پاکستان بود.

محققان با خود دو پهپاد را برای این ماموریت انتخاب کرده و با استفاده از یک کنسول دستی شبیه به کنسول های بازی و عینک‌های مخصوص به کنترل آنها پرداختند. چالش بعدی، پیدا کردن کوه نوردان بود که این پهپادها توانستند با موفقیت آنها را در فاصله 2000 متری پیدا کرده و تصاویر خارق‌العاده‌ای را از آنها و محیط کوهستانی قراقروم ثبت کردند.

 

نقل از خبرگزاری ایسنا

 

 

 

/ 2 نظر / 4 بازدید
آتیه

اونوقت بچه های ما هم نشستن پشت کامپیوتر از توی کامنتدونی وبلاگها کوه نوردا رو ردیابی میکنن !