برای پنج شنبه ها

صدای سرزمین‌های خاطره

                                  روزی به سراغ‌ات می‌آید

بار دیگر تویی و

                     کنار نیکمت چوبی

 

نگاه کن

لحظه‌های این باران

چگونه از دست می‌روند!

 

شعر: محمود معتقدی

عکس : فرامرز نصیری

 

 

 

 پیشنهاد موسیقی: کنسرتو پیانو شماره 2 راخمانینف

 http://www.4shared.com/audio/...evich_Rachmaninof.htm

 

 

 

پیشنهاد کتاب : خداحافظ گاری کوپر

" دفتر راهنمای تلفن رو می‌خونه، فقط برای این که با واقعیات و آدم‌های واقعی تماس داشته باشه. یه مجموعه مفصل از این راهنماها جمع کرده. از تمام دنیا، از جمله مسکو. می‌گه دفتر تلفن یکی از بهترین کتاب‌هایی است که نوشته شده. همه‌اش واقعیته، پر از آدم‌هایی که حقیقتاً وجود دارن. چند صفحه از قشنگ‌ترین قسمت‌های مربوط به بخش نیویورک رو به صدای بلند برام خوند. حتی بعضی وقت‌ها از تلفنچی می‌خواد که یک شماره رو از بوئنوس آیرس یا شیکاگو براش بگیره. می‌خواد کتاب رو امتحان کنه و ببینه مبادا مطالبش من درآوردی باشه و این آدم‌هایی که اسم و شماره تلفنشون آنجا نوشته شده راستی راستی وجود دارن یا نه. سی سال خدمت در دستگاه دیپلماسی کارش رو به اینجا کشونده. بعضی وقت‌ها، معمولاً نیمه شب، شماره تلفن خودش رو می‌گیره تا مطمئن بشه که واقعاً وجود داره و مشغول دروغ گفتن به خودش نیست. آدم بسیار بدگمانی است. هیچ وقت توی آینه نگاه نمی‌کنه. می‌گه آینه دلیل هیچ چیز نیست. فقط خطای دیده... " 

 نویسنده: رومن گاری    مترجم: سروش حبیبی   ناشر: انتشارات نیلوفر 

  ۲۸۸ صفحه،

 

 

 

پیشنهاد فیلم : نیمه شب در پاریس

 " فیلم با نمایی از روز پاریس شروع می‎شود و به نیمه‎شب می‎رسد. شهری که شبیه هیچ شهری نیست آن هم پاریس دردهه 1920، با پس زمینه‎ای از صدای ادیت پیاف بزرگ ... گیل به همراه نامزد و خانواده نامزدش به پاریس می‎آیند. گیل به عنوان نویسنده‎ای گمنام که موضوع رمانش  در مورد یک مغازه فروش اشیای قدیمی و نوستالژیک است، آدمی است که از تمامی زیبایی‎های پاریس تنها پرسه‎های درهم در خیابان‎ها و کافه‎هایی که روزی جایگاه سلاطین ادبیات بوده را عاشقانه دوست دارد. در مقابل گیل که برای خود زندگی می‎کند به دور از هیاهوی ساختگی، پاول دوست خانوادگی آن‎ها نماد انسان معاصر و درگیر نمایش دائمی است ... وودی آلن بیننده را با چشمانی باز به خوابی نیمه‎تمام می‎برد، خوابی که با شروع نیمه شب، ما را در سفری رویاگون درپرسه‎زنی شبانه‎ی پستوهای پاریس جادو می‎کند. نیمه شب در پاریس Midnight in Paris رومانتیک جذابی است  و شاید مرثیه‎ای شیرین برای دوران طلایی پاریس درشروع قرن... منبع: اینترنت "

 کارگردان: وودی آلن      فیلمنامه: وودی آلن      موسیقی: استیفن رمبل

بازیگران: اوون ویلسون(گیل)، ریچل مک آدامز(ایتز)، کوری استون (ارنست همینگوی)،کیتی بیتس( گرترود استاین)

زمان فیلم: 94 دقیقه     محصول : 2011 ، آمریکا و اسپانیا

 

 

 

پیشنهاد گردش عصرانه و شبانه : پارک شهر ، حسن آباد

پارک شهر اولین پارک با مفهوم امروزی در تهران است . تاریخ تاسیس آن به سال 1339 بازمی گردد ... "همه چیز در این پارک قدیمی بوی قدمت می دهد، بوی کهنه گی ، بوی میراث گذشته و تاریخ. درختان تناور و قدیمی پارک بر چهره دودگرفته اش رنگ قدمت می پاشند و مجسمه های شیری سنگی اش یادواره های شکوه و عظمت گذشته اش هستند. هر چند هوای میدان توپخانه دودآلوده و زهرآگین است اما در خلوت قدیمی ترین پارک تهران که در حصار دود و سرب اسیر شده، می توان دمی نشست و خاطره تهران قدیم را مرور کرد. خاطراتی به قدمت چندین قرن و شاید نگاهی گذرا به شیوه معماری و احداث پارک شهر، خود به تنهایی گویای روزگاری از تاریخ گذشته تهران باشد. پارک شهر هر چند هم اکنون در چنبره ساختمان های اداری و دولتی محصور شده و کمتر پذیرای گردشگران تهرانی می شود اما لابلای درختان کهنش دفتری نانوشته از خاطرات تهران قدیم را ثبت کرده است."  دیدار از پارک شهر ، در عصر پنج شنبه ای پاییزی را از دست ندهید!

 

 

 " میدان حسن آباد و ساختمان‌های اطراف آن طی ۱۰ سال‌، بین سال های ۱۳۰۳-۱۳۱۳ ه. ق، ساخته شده است‌. حسن آباد را میرزا یوسف آشتیانی‌، صدراعظم ناصرالدین شاه، بنا کرد و نام پسرش میرزا حسن مستوفی الممالک را به آن گذاشت‌. این میدان به سبک معماری عصر رنسانس و با اقتباس از پلادیو، معمار معروف عصر رنسانس ایتالیا، بنا گردیده است. "

 

 دو عکس آخر از فرامرز نصیری

 

 

 

 

/ 8 نظر / 73 بازدید
پاندا

در قطاری نشستم و مرا به شهری برد که در آن کار می‌کنم از مزرعه‌ی ذرت گذشتم درخت‌های سبز هنوز از شب نمناک بودند انگار آسمان به‌دست وان‌گوگ بی‌معنا و رنگارنگ، رنگ‌آمیزی شده بود می‌خواستم بنویسم اما واژه‌ها نیامدند به تو فکر کردم و به پیوند میان چیزها تو اینجا نبودی اما خدا می‌داند که من به همین خاطر درخت‌ها را دیدم مزرعه‌ی ذرت و آسمان را دیدم که همه چیز اندوهبار میرا و زیبا بود. "پنج شنبه" ... شعری از میریام فان هی‌

razieh

سلام آقای نصیری چرا درباره آقای عمیدی مطلبی تو وبلاگتون ننوشتین ؟

مهناز

درود فراوان جناب نصیری گرامی . یادمان باشد این برگهای زیبا و رنگا رنگ پائیزی که زیر پایمان له می کنیم و از صدای خرد شدنشان لذت می بریم روزی بهترین هدیه را تقدیم وجودمان می کردند . نفــــــــــــــــس ! باز هم آخر پائیز شد و شمردن جوجه ها .

فرشته

بابا دل ما رفت برا این پارک شهر و حسن آباد...پس کی بریم تا پاییز تموم نشده؟؟؟‍

دیار الوند - بیات

درود فرامرز جان خوبی دلمان یهوئی خواستت برادر این میدان حسن آباد شما طرحی است کوچک شده از میدان امام همدان موفق باشید و بهروز