‌عوامل روند رو به زوال جنگل‌های زاگرس

 

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان اسلام آبادغرب معتقد است: خشکسالی‌های پی در پی، چرای بی رویه دام، قطع درختان، فرسایش خاک، بروز پدیده ریزگردها و... عواملی هستند که در کنار سن زیاد جنگل‌های زاگرس روند رو به زوال آن‌ها را رقم زده‌اند.

 

علی شهبازی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کرمانشاه، از جنگل‌ها به عنوان ریه‌های طبیعت یاد کرد و افزود: در بیان اهمیت جنگل‌ها همین بس که تامین کننده تمامی اکسیژن مورد نیاز زمین هستند و از آن جایی که نبود اکسیژن حیات طبیعی موجود زنده را به مخاطره می‌اندازد، حفاظت و حراست از آن‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است.

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان اسلام آبادغرب با بیان اینکه جنگل‌ها کارکردهای مهمی دارند که حفاظت و حراست از آن‌ها را ضروری می‌کند، اظهار کرد: اگر جنگل‌ها نباشند، بارندگی‌ها به خاک نفوذ نمی‌کنند و همین اتفاق باعث بروز سیلاب می‌شود که سیلاب نیز به نوبه خود زمینه‌های شسته شدن خاک از سطح جنگل‌ها را بوجود آورده و این اتفاق می‌تواند حیات طبیعی جنگل را به مخاطره اندازد.

این کارشناس ارشد مهندسی منابع طبیعی در ادامه عمده پوشش جنگل‌های زاگرس را بلوط دانست و افزود: بلوط یک درخت قدرتمند است که با دارا بودن ریشه‌های مستحکم و قوی در برابر آسیب‌ها مقاوم است و با وجود این در سال‌های اخیر عواملی بروز کرده که حیات طبیعی این جنگل‌ها را با مشکل مواجه کرده است.

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان اسلام آباد غرب افزود: بر اساس دیدگاه‌های کارشناسان و صاحبنظران عرصه جنگل آفت ذغالی بلوط و سوسک چوبخوار حیات طبیعی جنگل‌های زاگرس را به مخاطره انداخته‌اند و نحوه تخریب آن‌ها به این ترتیب است که آفت ذغالی بلوط با سوسک چوبخوار همزیست است و همین مسئله سبب می‌شود تا زمانی که آفت قارچ ذغالی در درختی پدیدار می‌شود، زمینه فعالیت سوسک چوبخوار فراهم شود که این سوسک نیز درخت را از تو خالی می‌کند.

شهبازی در ادامه از آتش سوزی به عنوان یکی دیگر از اصلی‌ترین عوامل نابودی جنگل‌ها یاد کرد و افزود: آتش‌سوزی‌ها به خصوص آتش سوزی‌های عمدی یکی از مهمترین عوامل تخریب و نابودی جنگل‌ها به حساب می‌آیند و با برنامه ریزی مناسب و فرهنگ سازی در زمینه کاهش این آتش سوزی‌ها می‌توان از اثرات سوء آن‌ها بر روی جنگل‌ها جلوگیری کرده و مانع تخریب جنگل‌ها به عنوان سرمایه‌های زمین شد.

وی با بیان اینکه بارندگی‌ها نقش مهمی در رشد و زادآوری جنگل‌های زاگرس دارند، ابراز امیدواری کرد امسال سالی پرباران باشد تا شاهد رشد و زادآوری گونه‌های موجود در جنگل‌های زاگرس باشیم.

 

 

/ 0 نظر / 4 بازدید