کمدی تاریخ : آموزش در زمستان ممنوع است !!

.

« هگل در جایی می گوید همه وقایع و شخصیت های بزرگ تاریخ جهان از نو به شکلی ظاهر می شوند . وی فراموش کرده اضافه کند : بار اول به صورت تراژدی و بار دوم به صورت کمدی ... کتاب هجدهم برومر لوئی بناپارت »

.

اگر پنجاه و سه سال پیش در مواجهه با مشکلات و کمبودهای جامعه ی کوه نوردی ، پاسخ و حکم و نگاه مدیریتی مسئولان فدراسیون کوه نوردی آن روزگار مبنی بر " ورزش کوه نوردی زمستان ها تعطیل است و فدراسیون هم کاری ندارد ... بولتن سازمان های کوه نوردی و اسکی ١۵/٢/١٣٣٧ " نوعی تراژدی ناگوار برای سرنوشت یک جامعه ی ورزشی تلقی می شد اکنون  تکرار همان پاسخ و حکم و نگاه مدیریتی از سوی دبیر فعلی فدراسیون کوه نوردی ، چه نام دیگری جز کمدی می تواند داشته باشد ؟!

 .

فدراسیون کوه نوردی ایران در آخرین بخش نامه ای که روز شنبه ۴ دی ماه ١٣٨٩ در سایت رسمی این تشکل منتشر شد ،  از " تدابیر جدید ابلاغی سازمان تربیت ‌بدنی درخصوص صدور مجوز و ادامه فعالیت آموزش گاه‌های کوه‌نوردی " خبر داده است که بر اساس آن :

١_ فدراسیون دیگر نقشی در صدور مجوز آموزش گاه کوه نوردی ندارد .

٢_ صدور مجوز فعالیت به سازمان تربیت بدنی محول شده است .

٣_  ادامه فعالیت آن دسته از آموزش گاه‌هایی که مجوز آنها از سوی فدراسیون صادر شده و دارای اعتبار تا سال 1390 و 91 می باشد ، منوط به اخذ تأییدیه از اداره‌کل و یا اخذ مجوز در قالب باشگاه و یا مؤسسه ورزشی خواهد بود . 

بخش نامه ی فدراسیون کوه نوردی بند چهارمی هم دارد که به نظر می رسد اساسا هیچ ربطی به " تدابیر ابلاغی سازمان تربیت بدنی " نداشته و تصمیم مدیریتی (!) دبیر جدید فدراسیون به شمار می آید :

" صرف نظر از موارد فوق‌الذکر به‌علت ورود فصل سرما و احتمال حدوث خسارت جانی ، هرگونه برگزاری دوره آموزشی توسط آموزشگاه‌ها تا تاریخ 15/1/90 ممنوع اعلام می‌گردد "

درک این تصمیم عجیب ، غیرمنطقی و غیر مسئولانه براستی سخت است . یعنی آقایان نمی دانند دقیقا به همان دلایلی که خود ذکر کرده اند یعنی ورود فصل سرما و احتمال وقوع حوادث مرگبار ، باید از ضرورت و توجه جدی تر به مقوله ی " آموزش " سخن گفت ؟ 

به جای فکر کردن ، به جای کار کردن و یافتن راه حل برای مشکلات و کمبودهای موجود ، به جای آستین همت بالا زدن و تعیین پروسه هایی برای سرعت بخشیدن به رفع معضلات اداری _ تشکیلاتی آموزش گاه های کوه نوردی ، به جای ... حکم به تعطیلی و ممنوعیت برگزاری  هر گونه دوره ی آموزشی صادر کردن ، رفتار و عملکرد مسئولان و مدیرانی است که  " پاک کردن صورت مسئله " می تواند پوشش مناسبی برای پنهان نمودن ضعف ها و ناتوانی هایشان باشد . 

حکم به تعطیلی و ممنوعیت برگزاری  هر گونه دوره ی آموزشی صادر کردن _ آن هم در فصل زمستان !! و حتی برای آموزش گاه هایی که هیچ مشکل قانونی هم ندارند، با قید " صرف نظر از ..." در بند۴  _ فقط می تواند از " فقدان تفکر مدیریتی " در فدراسیون کوه نوردی و هادی صابری دبیر جدید آن حکایت کند !

 

/ 13 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علیرضا

بخوانید اظهارات ادورنه پاسابان را در مورد ادعاهای صعود به 8000 متریها و دیدگاه او در مورد قضاوتهای فدراسیونهای کوهنوردی را: ادورنه : به نظر من عالی است. این فدراسیون ها هستند که باید رکوردهای کوه نوردان شان را بررسی و کنترل کنند. کره جنوبی ها را تحسین می کنم که به ای شیوه حرفه ای واکنش نشان داده اند. آرزو می کنم فدراسیون خودم هم همین گونه عمل کند. و آیا این بجز دیدکاهی است که فدراسیون کوهنوردی ایران در مورد تیم نانگاپاربات باشگاه دماوند صورت داد اما خیلی ها به ایشان خرده گرفتند؟! http://newfarid.blogfa.com/post-830.aspx

حمید

آقا جون چرا شما از این بخشنامه مدیریتی ! آقای صابری ناراحتید ؟ کاملا مشخصه که در سازمانهای بیمار وابسته به دولت تا حالا کار نکرده اید ... کارگزار دولت یعنی بک آدم رام و فرمانبردار ... یعنی اگر غیر از این نباشه به هیچ عنوان در این ساختار پستی نمی گیره ... پس انتظار دارید که آقای صابری در برابر چنین دستور مسخره ای جبه گیری کنه ؟ انتظار دارید مخالفت کنه ؟ اگه اینکارها رو بکنه که نمی تونه دبیر ! فدراسیون کوهنوردی باشه که برادر من !

خيلي طبيعي شاهد چيزهاي بدتر نيز بوده ايم و خواهيم بود.

پویا

پس دوره هایی مثل یخ و برف چی میشه؟ آیا قراره سخمه کردن رو روی چمن آموزش بدن؟ آیا قراره فقط وقتی هوا گرمه بریم کوه؟ و...؟ خدا به هممون عقل بده!

ع - ح

با اجازۀ دوستان، ما که دور از چشم اقایان یک سری کلاسهای خودجوش "اموزش تنفس در شرایط هشدار" و "اصول مقدماتی بقا در کلانشهر تهران" رو برای اعضاء غیر قانونی گروه غیر رسمی خودمان برگزار کردیم که خیلی هم مفید بود. بعد هم زمستان که برای کوه رفتن نیست، زمستان برای اینه که هوا وارونه بشه و ما هم بنشینیم پشت شیشه های بخار گرفتۀ پنجرۀ و همینطور که به رویاهایی که دارند از دست میروند فکر می کنیم، چای داغ هورت بکشیم...

ع - ح

ضمنا اقای نصیری گرامی، همه خوب میدانیم که اموزش مجوز می خواهد و ارائۀ مجوز مسئولیت می خواهد و مسئولیت از آدم مسئول بر می اید و آدم مسئولیت پذیر باید عاشق باشد... و اگر خبر دارید آدم عاشق جایی بهم میرسد لطف کنید ما را هم خبر کنید!

azizollahi

جناب نصیری با سلام و احترام طی حدود 48 ساعتی که از انتشار این خبر در این وبلاگ و برخی وبلاگهای دیگر ( آوای کوه - آرام کوه و . . . ) می گذرد شخصآ به خاطر اهمیت این بخشنامه و بالطبع تاثیر منفی آن در برنامه های جاری آموزشی موسسات و باشگاههای کوهنوردی ، شخصآ انتظار داشتم - هنوز هم دارم - که با واکنش اعتراضی بخش عظیمی از کوهنوردان و موسسات و باشگاهها ( و یا لااقل آنها که سایت و یا وبلاگی دارند و ارتباطی با دنیای مجازی ) مواجه گردد که متاسفانه نشد یا شاید هم بنده از این اعتراضات بی خبرم !!! واقعآ نمیدانم کدامیک از این وضعیتها و گمانه ها در این خصوص درست است : - اصلآ این بخشنامه اهمیتی ندارد و بنده شما بیخودی شلوغش کرده ایم !! - خیلی هم اهمیت دارد ولی آنها که معترض نشدند هنوز نفهمیده اند چه اتفاقی خواهد افتاد !! - موسسات و باشگاهها و کوهنوردان و وبلاگ نویسان و . . . خیلی هم خوب از اهمیت آن واقفند ولی به تجربه دریافته اند که " البته آنچه به جایی نرسد فریاد است " پس بی خیال اعتراض هستند ! - کسی حال و حوصله کامنت گذاری ندارد!!! فقط اگه این مورد آخری درست باشه من تعجب می کنم پس چه جوریه

azizollahi

. . . ادامه : - کسی حال و حوصله کامنت گذاری ندارد!!! فقط اگه این مورد آخری درست باشه من تعجب می کنم پس چه جوریه که توی وبلاگهای " صغری و سکینه " همونجاهایی که ایکی ثانیه شونصد تا شکلک گل و ماچ حواله میشه همه حال و حوصله دارند !!

عباس ایلاقی

بنده نظرم را در کوهنوشت گفتم این جا هم میگم کوهنورد خوب می داند که این مجوز گرفتن مربوط به همه ورزشهاست ولی وقتی می بیند که اداره تربیت بدنی به این ورزش مظلوم بهایی نمی دهد حق دارد از این امر و نهی کردنها ناراحت شود پیدا کردن یک مربی و ریئس هیئت مدیره هم کاری سهل و آسان هست بند 4 هم زیاد کارایی ندارد چون کوهنورد باشگاهی دارد به وسعت همه کوهها اداره اگر توانست درب همه کوههای ایران را ببندد

فرید

سلام من الان این موضوع رو دیدم و باعث تعجبم شد شاید بعضی ها منتظر اصلاحیه های بعدی هستند تا تصمیم بگیرند چه بگویند. احتمالا چون از برف و یخ امسال خبری نیست برای اینکه روی خاک خالی کوهستان نمیشود آموزش داد ممنوع کرده اند