وبلاگ پزشکی کوهستان : یک گزارش و چند ابهام

" سر انجام پس از سال ها و از دست رفتن ده ها کوه نورد گزارشی از کمیته بررسی حوادث فدراسیون  منتشر شد که این رویکرد جدید را به فال نیک می گیرم و امیدوارم گزارش های منتشر نشده سال های قبل نیز به مرور و با توجه به این رویکرد جدید  منتشر شود . اما آنچه در نگاه اول به چشم می آید این است که در این گزارش که ظاهرا سهم زمین و زمان از این حادثه مشخص شده است هیچ اشاره ای به سهم قانون فدراسیون در عدم حضور پزشک بر بالین بیمار و سهم خطای کسی که به پزشک اجازه داده است که قسمت سخت و خطرناک مسیر را صعود کند ولی بقیه قسمت ها را نه و سهم کسی که به استناد نامه او پزشک را از بالای سر بیمار بدحال به پایین  آورده اند و باعث شده تا او به امان خدا رها شود تا زندگیش به اما و اگر ها سپرده شود٬ نمی شود. نکته جالب دیگر این گزارش این است که حتی اشاره ای به این مسئله نشده است و  کمیته محترم بررسی حوادث حتی درخواست بازنگری ( نه الزاما تغییر) در این قانون را نکرده است. کمیته محترم حوادث فدراسیون کوه نوردی اگر می خواهد گزارشی بدهد که مورد قبول افکار عمومی جامعه کوه نوردی قرار گیرد باید بدور از سیاسی کاری و فقط براساس وظیفه کارشناسی و وجدانی خود به بیان اشکلات و ایراد ها بپردازدآیا گناه کبیره است که در این بین مسئولی یا قانونی به نقد کشیده شود؟ آیا همه مسئولین و قانون ها بری از اشتیاه و ایراد هستند ؟ آیا خرد جمعی و تجربه حوادث نباید منجر به اصلاح ساختار ها و قوانین و یا حتی درخواست بررسی مجدد آنها شود ؟ آیا به پایین فراخواندن پزشک تیم از بالین عیسی هیچ نقشی در این حادثه نداشته است؟ حتی به اندازه عدم حضور نماینده آژانس در بستن قرارداد با وزارت توریسم نپال؟ متعجبم اگر این خبر  درست باشد چگونه دوستان و پزشکان  مجرب و با تجربه ای چون دکتر مساعدیان و دکتر بهپور و دکتر صالحی پذیرفته اند که این گزارش را بدون توجه به ذکر این نکته امضا کنند؟ ... "

متن کامل را در وبلاگ پزشکی کوهستان بخوانید :

http://www.mountainmedicine.blogfa.com

.

.

/ 5 نظر / 5 بازدید
دکتر

گفته اید آیا به پایین فراخواندن پزشک تیم از بالین عیسی هیچ نقشی در این حادثه نداشته است؟ کی و کجا پزشک از بالین عیسی به پایین فراخوانده شده؟ طوری گفته اید که انگار دکتر عیسی را در شرایط اورژانسی و در بالین به حال خود رها کرده و بازگشته اصلا مگر پزشک پزشک تیم زنجان نبوده؟ و مگر به عیسی بر اساس مسوولیت انسانی و فراتر از مسوولیت تیمی خود در کمپ دوم تذکر جدی نداده که بازگردد و ادامه ندهد؟

عجب

عجبب حکایتی شده!!!!!!!!!!!!!! فدراسیون گزارش کمیسیون را منتشر نمیکند میگویند چرا نمیکند گزارش را منتشر میکند از صدر تا ذیلش را زیرسوال میبرند همان بهتر که فدراسیونیها گاه به حرف و حدیثها کاری ندارند و کار لازم را انجام میدهند وگرنه اگر در این فضا و میان این جماعت بخواهید به حرف این و آن عمل کنید دیوانه میشوید

صمدی

عالی بود آقای نصیری . خط به خط این گزارش قابل نقد است . متاسفیم که این گزارش توسط افرادی ارائه شده که نام پزشک را یدک می کشند و افراد باسواد و تحصیلکرده این جامعه کوچک کوهنوردی به شمار می آیند

متعجب

دوست خوبم جناب نصیری: با سلام.تا به حال چندین و چند اعتراف از معتبرترین هیمالیانوردان در سطح دنیا دیده ایم.که تنها نتیجه ای که داشته کاهش تلفات جانی برای کوهنوردان در این کشورها بوده است.متاسفانه نمیدانم در کشور ما اگر دارای مدارک بالای علمی و ورزشی باشیم هر اظهار نظری که کنیم آیا نظر مطلق است و همه محکوم به پذیرش؟دوستان دلسوز ؟همه را محکوم کردید دست مریضاد.ولی حقیقت را چه؟ ببینید گوشه اتاقی داخل مشتی زیر میزی پنهانش نکردیم؟

امیر

جناب متعجب، این آقایون حقایق زیادی درباره خودشون در برنامه های گذشته هست که مصلحت نبوده بگن! حالا برای این چند نفر مصلحت شده که بگن. چیزی که مهمه این که این مصلحت نه برای من بوده و نه برای شما و نه برای دیگران. صلاح و مصلحت برای حساب و کتابای شخصی خودشون بوده !