گروه قاجر : افشای همه ی دروغ های تیم نانگاپاربات باشگاه دماوند

تابستان سال ٨٧ در جریان صعود یک تیم ایرانی برای اولین بار به قله نانگاپاربات در پاکستان سامان نعمتی یکی از اعضای تیم  در هنگام صعود به قله ناپدید شد.

شرح حادثه توسط همنوردان سامان در جریان صعود ، نه تنها نتوانست توضیحی کافی برای این حادثه باشد بلکه بدلیل تناقض گویی ، ابهامات بیشتری را پیرامون این حادثه ایجاد کرد ، به گونه ای که خانواده سامان ، هیأت کوه نوردی و گروه قاجر قروه با بررسی همه ی این اتفاقات به این نتیجه رسیدند که یک تیم جستجو جهت یافتن نشانی از سامان و هم چنین بررسی این اتفاق از نزدیک تر، به منطقه اعزام شود . تشکیل تیمی این چنین و تهیه ی مقدمات ، کاری سخت و طاقت فرسا بود . از فدراسیون درخواست همکاری شد که به تصویب مسئولین فدراسیون نرسید و در نتیجه گروه قاجر ، خانواده سامان و هیأت کوه نوردی به تنهایی مقدمات کار را فراهم کردند . و با وجود موانع زیاد به لطف خداوند و تصمیم راسخ اعضای تیم هم مسائل برطرف شد . پس از مهیا شدن مقدمات کار از جمله آماده سازی تیم ، تهیه تجهیزات ، عقد قرارداد با شرکت جهانگردی سرزمین خورشید ، لازم دیده شد ضمن استفاده از تجارب کوه نوردانی که به قلل بالای هشت هزار متر صعود کرده اند از اطلاعات تیم صعود کننده به نانگاپاربات استفاده شود. بر این اساس در اوایل خرداد با احسان پرتوی نیا ، کاظم فریدیان از اعضاء تیم سال ٨٧ مذاکره شد که اطلاعات مسیر حرکت تیم را که در سال گذشته توسط GPS ثبت شده در اختیار تیم جستجو قرار دهند. اما با وجود قول مساعد در عمل به واقعیت نپیوست . و در هر تماس به بهانه ای از دادن این اطلاعات خودداری کردند!اما این مسئله نیز نتوانست خللی در عزم راسخ اعضاء تیم جستجو وارد بیاورد. پس از هماهنگی های لازم قرار شد که همزمان با حضور اولین تیم های خارجی در نانگاپاربات تیم جستجو نیز در منطقه حضور یابد.

 

با حضور تیم جستجو در پاکستان برنامه کار دنبال شد و در خصوص یافتن نشانی از سامان تیم جستجو مسیر بیس کمپ تا قله را طی نمود ،  که متاسفانه بدلیل برف زیاد اثری بدست نیآمد که گزارش روزانه این برنامه را در بخش پایانی این گزارش می خوانید . همزمان با جستجو ، موضوع دیگری که مورد نظر تیم بود بررسی ابهامات حادثه سال گذشته بود . که در این رابطه مسائل قابل توجه ای بدست آمد و در این گزارش بصورت خلاصه به آنها اشاره می کنیم :

1- اعضاء تیم صعود کننده به نانگا در سال گذشته مدعی هستند که پس از رسیدن به قله هوا خراب شده است  و در میان برف و بوران کمپ 4 را پیدا کرده اند . در حالیکه پس از حضور تیم جستجو در بیس کمپ مشخص گردید که از هنگام بروز حادثه ناپدید شدن سامان تا 2 روز بعد هوا کاملا خوب بوده است . که اظهارات شاهدان محلی در بیس کمپ نانگا کاملا گویا است .

2- کاظم فریدیان در خصوص علت لغو عملیات امداد عنوان نموده است که هایپرترهائی که برای امداد آمده بودند کارگران مزرعه بوده و تجهیزات لازم را نداشته اند اما حال مشخص شده است که افراد مورد نظر آقای فریدیان کسانی بوده اند که قلل گاشربروم 1و2 را صعود کرده و مسیر را تا کمپ 4 ثابت گذاری کرده اند و در کمپ 4 نیز بعنوان پشتیبان حضور داشته اند .

3- ناتوانی پرواز هلی کوپترها ی پاکستان به ارتفاع بالاتر از 6000 متر مسئله ای دیگر بود که مورد بررسی قرار گرفت . سال گذشته اعضائ تیم ایرانی عنوان نمودند که هلیکوپترهای پاکستان نمیتوانند به نقطه ای که سامان ناپدید شده است پرواز کنند اما امروز مشخص شده که این موضوع سخنی واهی و بدور از واقعیت است و اعضای تیم جستجو در بیس کمپ شاهد پرواز هلیکوپتر امداد بر فراز نانگا بودند. و خلبان هلیکوپتر پاکستانی که در جریان جستجوی کوه نورد کره ای در بیس کمپ حضور داشت در گفتگو با تیم جستجو عنوان نمود که وی سال گذشته در رابطه با جستجو و امداد برای سامان امدادگران را به بیس کمپ آورده است و میگوید که پاکستان با همین هلیکوپترها امداد رسانی میکند و برای پرواز روی نانگا هیچ مشکلی نداشته و میتوان  بسته های مواد غذایی و ... را از هلیکوپتر بیرون انداخته و نفر را هلی برد کرد . این خلبان در خصوص اینکه چرا در مورد سامان عملیات پروازی انجام نشد جواب داد که کسی از من نخواست ؟

 

4- مسئله دیگر موفقیت تیم ایران در صعود به قله است . که پس از نشان دادن فیلم ها و عکس های تیم ایران به کوهنوردان خارجی و افراد محلی در بیس کمپ همگی بدون استثناء عنوان نمودند که این عکسها متعلق به قله نیست . و حتی پس از دیدن عکس ها میر غنی راهنمای تیم ایران در سال گذشته ، بصورت اعتراضی با سهند عقدائی تماس گرفت . میر غنی عنوان می نماید که بر اساس رابطه اعتماد آمیزو بدون دیدن عکس ها ی صعود ، بنابر گفته خود اعضاء تیم ، صعود آنها را تائید نموده است .

تیم جستجو در رابطه با همین مطالب عنوان شده به اندازه کافی مدارک معتبر در اختیار داشته و آمادگی جهت ارائه آنها را دارد تا مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد . مسئولیت گریزی و عملکرد بدور از اخلاق کوه نوردی و پنهان کردن حقیقت و تلاش برای فریب افکار عمومی و بدتر از اینها بزرگ نمایی برای یک صعود ناموفق و مملو از خطا و نقص  ، کارنامه این تیم ( صعود به نانگا در سال 87) بحساب می آید و در کمال ناباوری مسئولین باشگاه دماوند و انجمن کوه نوردی یعنی همان کسانی که باید در جهت روشن شدن حقیقت این ماجرا  و تلاش برای تقویت اخلاق کوه نوردی و تقویت پایه های این ورزش براساس اصول انسانی گام بردارند به مدافعان این روند انحرافی تبدیل شده اند .

.

متن کامل گزارش تیم جست و جو در سایت گروه قاجر :

http://www.ghajer.com/index.php

 

/ 3 نظر / 3 بازدید
روزنه

از خانواده سامان خواهشمندیم تا مساله مرگ (قتل) سامان در ارتفاعات نانگاپاربات را پیگیری کنند. باشگاه دماوند و اعضای صعود کننده باید پاسخگوی مرگ همنوردشان باشند.

-

واقعا این حرفها حقیقت داره؟ کاش سامان را زبان گفتن بود!!

-

درود به همت و غیرت خانواده و دوستان سامان.