زباله ها مهمانان ناخوانده دامنه کوه ها

چهارم مهر ماه مصادف با 26 سپتامبر روز جهانی کوه های پاک بود و این درحالی است که این روزها کم و بیش در گوشه و کنار طبیعت زیبای کوه های کشورمان شاهد زباله های پلاستیکی و تجدید ناپذیر هستیم . موضوع رهاسازی زباله در طبیعت و ماندگاری و مضرات آن بر اکوسیستم طبیعی سال ها است که از سوی کارشناسان و مسوولان گفته می شود اما گویا تاثیری بر نحوه استفاده مردم از کوه ها و طبیعت نداشته و امروز دامنه کوه ها با حجم عظیم زباله ها روبرو است .
کارشناسان می گویند اگر زباله ای در منطقه شهری به جای سطل زباله به زمین ریخته شود برای جمع آوری آن شهرداری باید حدود 70 برابر هزینه کند تا این زباله جمع آوری شود و دوباره به سطل زباله بازگردانده شود ولی آیا این امر در مورد زباله های رها شده در مناطق طبیعی و کوهستان نیز صادق است ؟
آنچه مسلم است با توجه به این که در مناطق طبیعی و کوهستانی شهرداری وجود ندارد که هزینه کند و زباله های ریخته شده را جمع آوری کند، پس جمع آوری زباله های رها شده در این مناطق به هزینه های زیاد تری احتیاج دارد و در صورتی که کسی این زباله را جمع آوری نکند شاید سالهای سال و حتی به اندازه عمر این زباله ها ؛ آنان میهمان طبیعت باشند.
' رامش دیانت ' شهردار ناحیه کوهستان منطقه یک در این مورد گفت : در آخر هر هفته به طور متوسط حدود 50 هزار نفر از مناطق کوهستانی شمال تهران بازدید می کنند البته این آمار متغیر است و برخی از مواقع این آمار تا 100 هزار نفر نیز رسیده است . وی گفت : چهار دره رود ' درکه ' ، ' دربند ' ، ' کلکچال ' و ' دارآباد ' اصلی ترین دره رود های منطقه شمالی تهران هستند که بیشترین گردشگر را در خود جای می دهند .  به گفته دیانت در آخر هفته از یک دره رود حدود 8 تن زباله جمع آوری می شود که با احتساب دره رودهای دیگر ، به طور متوسط 32 تن زباله جمع می شود .  وی افزود : در آنالیزی که از زباله ها صورت گرفته مشخص شد که 30 درصد زباله ها مربوط به رستوران ها و 70 درصد بقیه توسط مردم و گردشگران در طبیعت رها می شود . البته رستوران ها باید زباله های خود را جمع آوری کنند . دیانت خاطرنشان کرد : کارگرها هر هفته از شنبه تا چهارشنبه در هنگام روشن شدن هوا  شروع به جمع آوری زباله از مناطق کوهستانی می کنند ، وقتی در این فاصله به کوه می رویم شاهد طبیعت پاکی هستیم اما وقتی ساعات آخر روز پنج شنبه به کوه برویم انگار نه انگار که زباله های این منطقه جمع آوری شده است ...

ایرنا

.

.

/ 0 نظر / 11 بازدید