در حاشیه ی خبر احداث تله کابین در کوه درفک

روزنامه ی همشهری چند سال پیش خبری را از قول رئیس فدراسیون کوه نوردی ترکیه مبنی بر اعلام  دغدغه و نگرانی نسبت به خطر تخریب زیست بوم کوه آرارات منتشر کرد که متن کامل آن چنین بود :

« رئیس فدراسیون کوه نوردی ترکیه اعلام کرد: افزایش صعود کوه نوردان به قله آغری ( آرارات) بوم زیست این کوه را با خطر تخریب مواجه کرده است . به نوشته روزنامه رادیکال تنها در ۱۰ ماه گذشته سال جاری بیش از سه هزار کوه نورد خارجی و شش هزار کوه نورد ترکیه ای به این کوه صعود کرده اند . رادیکال به نقل از علاالدین کاراجا رئیس فدراسیون کوه نوردی ترکیه نوشت : بسیاری از کوه نوردانی که به آرارات صعود می کنند ، بدون دقت و توجه پسمانده های خود را در کوه رها می سازند . کاراجا گفت : در صورتی که تدابیر جدی در این زمینه اتخاذ نشود  کوه آغری و خصوصا قله آن به صورت زباله دانی در خواهد آمد . کوه آرارات در ترکیه به آغری داغی معروف است و با ۵۱۶۵ متر ارتفاع ، عنوان بلندترین قله این کشور را دارد »

 

در آن زمان ، در ارتباط با این خبر ، چند خطی را برای رئیس وقت فدراسیون کوه نوردی ایران و در انتقاد از بی توجهی و خط مشی غیر مسئولانه او _ در مواجهه با بوم زیست کوه های ایران _ نوشتیم . حرف ها و انتقادهائی که از سرناچاری گفته و نوشته می شد چرا که ... کوبیدن به در بسته ای بود که در پشت آن ، مخاطبان نقد ، خود به ساخت هتل و استخر و جکوزی در دامنه های دماوند مشغول بودند !! ... اکنون نیز باید خبر احداث بزرگ ترین تله کابین جهان را در دامنه های یکی از زیباترین کوه _ جنگل های ایران یعنی درفک بشنویم  و برای تخریب و نابودی محیط زیست آن ، انتظاری تلخ و کشنده را تجربه کنیم . چه باید کرد ؟ و البته ، حرف ها و انتقادهائی که هم چنان و از سر ناچاری گفته و نوشته می شود :

« خیلی خوب است که گاهی آدم هـــا می توانند غیرت ، تعصب و حساسیت از خود بروز  دهند . نمی دانیم در ترکیه این آقای کاراجا چقدر قدرت اجرایی دارد ، اما همیـــــــن که می داند باید نسبت به سرنوشت بلندترین کوه کشورش توجه و علاقه نشان دهد قابل ستایش است . اما فدراسیون کوه نوردی ما حتی این را هم نمی داند ! بوم زیست بـــــــسیاری از کوه های سرزمین مان ،  مثل دماوند ، علم کوه ، توچال ، الوند و ... سال هاست که در معرض خطر و آسیب های جدی و حتی در آستانه نابودی کامل قرار دارد ، اما مسئولین فدراسیون کوه نوردی ایران هیچ گاه  واکنش مناسبی که بتواند بیانگر نگرانی ، دغدغه ، غیرت ، تعصب و یا حساسیت آنان  نسبت به تخریب و نابودی بوم زیست کوه های این سرزمین باشد از خود نشان نداده اند !!  چرا ؟ »

 

/ 1 نظر / 3 بازدید
نادرضرابیان

اطلاعیه! به اطلاع هیمالیانوردان گرامی می رسانیم که وجدان همیشه بیدار !این فدراسیون در پی صعودهای ارزشی! قله های بالای هشت هزار متر، در یکی از شکاف های یخچالی رشته کوه هیمالیا مفقود گردیده است.ازیابنده محترم تقاضا می شود زحمت کشیده دوتابیل برف روی آن بریزد!! تا از دید نا اهلان! دور بماند! یابنده با ارایه مستندات انجام کار، در وقت اداری به این فدراسیون مراجعه و یک بلیط تله کابین درفک به شیرکوه وبالعکس! به عنوان مژدگانی دریافت نماید. فدراسیون هیمالیانوردی وصعودهای ارزشی! بالای هشت هزارمتر ایران