توسعه بدون توجه به محدودیت منابع آب، عقب افتادگی است

به گزارش ایرنا، پروفسور «پرویز کردوانی» روز پنجشنبه در همایش «بحران آب» در شهرستان آران و بیدگل اظهار داشت: کشور ایران از نظر میزان بارندگی به جز در برخی مناطق کوچک، کشوری فقیر محسوب می شود.وی افزود: توسعه مناطق کشور باید با توجه به میزان منابع آب صورت گیرد و در صورتی که کشاورزی، صنعت، فضای سبز و خانه سازی در شهرها بدون توجه به این منابع باشد، توسعه ناپایدار بحساب می آید.

وی گفت: متاسفانه در چند دهه گذشته به بهانه توسعه کشور و کشاورزی، چاه های زیادی بر روی منابع آب زیرزمینی کشور حفر شد که برداشت بی رویه از این چاه ها، افت سطح سفره آبهای زیرزمینی را بدنبال داشته است.

چهره ماندگار جغرافیای کشور با اشاره به خشکسالی در مناطق مرکزی کشور به ویژه شهرستان آران و بیدگل، تصریح کرد: با ادامه روند فعلی، بدون شک تا 20 سال آینده منابع آب شرب در این شهرستان به پایان خواهد رسید.

کردوانی تاکید کرد: اگر قرار است صنایعی در مناطق کم آب مستقر شود باید صنایعی باشند که نیاز به منابع آب فراوان نداشته باشد.

به گفته وی هم اکنون تکنولوژی حفر چاه برای بدست آوردن آب و همچنین فناوری انتقال آب برای برطرف کردن مشکل کم آبی برخی مناطق جوابگوی نیاز های کشور نیست.

همایش یک روزه بحران آب با هدف بررسی مشکلات و چالش کم آبی در آران و بیدگل با همکاری گروه آموزش جغرافی آموزش و پرورش این شهرستان در کانون شهید عربیان آران و بیدگل برگزار شد.

  

/ 0 نظر / 5 بازدید