تخريب دماوند

010908.jpg

مسئولان دانشگاه پيام نور دماوند به بهانه توسعه اين دانشگاه باعث تخريب بخش هايي از دامنه كوه دماوند شده اند.
گروهي از كوهنوردان و علاقه مندان به طبيعت طي نامه اي به فرماندار دماوند ضمن بيان اين مطلب نسبت به اقدامات عمراني دانشگاه پيام نور كه سبب مسدود شدن مسير كوهپيمايي در اين منطقه شده هشدار داده  و خواسته اند با چاره انديشي و هماهنگي با مسئولان ذيربط مانع از تخريب دامنه كوه دماوند و طبيعت زيباي آن شوند.
در اين نامه تأكيد شده است:با واگذاري دامنه  اين كوه به بخش اجرايي براي ساخت دانشگاه علاوه بر اين كه موهبت خدادادي از مردم سلب مي شود، اين اقدام آسيب هاي جبران ناپذيري به پيكر كوه دماوند وارد مي سازد.

همشهری ۲۱/۵/۸۵

.......................................................................

جنگل گلستان دو روز در آتش سوخت !

پارك ملي گلستان يكي از ذخيره گاه هاي منحصر بفرد زيست جهان، دو روز طعمه شعله هاي آتش بود. آتش سوزي گسترده در پارك ملي گلستان كه از صبح روز چهارشنبه گذشته در اثرگرماي شديد هوا آغاز شده بود، پس از۴۸ ساعت صبح ديروز خاتمه يافت
به گزارش همشهري، در نخستين ساعات صبح چهارشنبه، آتش سوزي وسيعي در حوزه المه پارك ملي گلستان آغاز شد، آتش به سرعت گسترش يافت و بيش از ۱۰۰ هكتار از بوته زارها و تك درختان بين منطقه سوله گرد و المه در محدوده استان خراسان شمالي در محاصره آتش قرار گرفت...

دبير ستاد حوادث غير مترقبه استان گلستان صبح جمعه از اطفاي حريق جنگلهاي گلستان خبرداد وگفت: با تلاش نيروهاي امدادي، آتش سوزي هاي اين بوستان ملي كه از روز چهارشنبه در منطقه رباط قره بيل استان خراسان شمالي رخ داده بود، مهار شد. حسين صوفي افزود: بر اساس برآورد اوليه آتش سوزي به حدود ۸۰ هكتار از بوته زارهاي بوستان ملي گلستان در محدوده خراسان شمالي خسارت وارد كرده است. به گفته وي در حال حاضر نيروهاي منابع طبيعي و محيط زيست دو استان جهت پاكسازي كامل منطقه آتش سوزي شده، در اين منطقه حضور دارند.

همشهری ۲۱/۵/۸۵

.........................................................................

حتی يک هلی کوپتر آتش نشان نداريم !

... پارك ملي گلستان در اين منطقه از نظر اهميت زيستي (تعداد گونه هاي مهم، كم نظير و رو به انقراض) در رديف پارك هايي همچون يلواستون در آمريكا و سرنگتي در آفريقا قرار دارد. (اينكه چرا شهرت آنها را ندارد، مربوط مي شود به اين كه در ايران اساسا صنعتي به نام اكوتوريسم وجود ندارد.)

اما نكته عجيب تر آسيب پذيري منطقه در مقابل بلاياي طبيعي است. قطعا در هيچ كجاي ديگر از طبيعت ايران تا به اين پايه نه سيل مي آيد و نه آتش سوزي رخ مي دهد. در تمام ده سال گذشته بلا استثناء در اين منطقه هر زمستان يك سيل بزرگ و هر تابستان يك آتش سوزي بزرگ رخ داده است.

 
مسئولان محلي هربار علت وقوع اين دو بلا را به منشاء طبيعي شان يعني بارش هاي جوي و وزش گرمباد نسبت مي دهند. فقط اشاره نمي كنند كه اگر منشاء وقوع هر دو بلا كاملا طبيعي است چرا در همه دويست ميليون سال گذشته تا به اين حد رخ نمي داده و فقط در سال هاي اخير وقوع آنها تا به اين حد محتمل شده است. شايان ذكر است كه تا بيست سال قبل، هر ده سال يك بار سيلي بزرگ در محدوده فوق الذكر رخ مي داد اكنون اين مقدار به هر سال يك بار رخ داده، درحالي كه ميزان نزولات جوي نسبت به دهه هاي گذشته بيشتر نيست. پس تغييري بنيادين در محيط طبيعي رخ داده است كه موجب شده احتمال وقوع سيل در منطقه ده برابر شود. وجوه اين تغيير بنيادين گسترده تر از آن است كه در اين مجال به آنها پرداخته شود. وقوع گرمباد هم اگرچه پديده اي طبيعي است، اما هر گرمبادي لزوما نبايد به آتش سوزي منجر شود و هر آتش سوزي كوچكي نبايد تا به اين حد سريع دامن  گستر و ويرانگر شود.ماجراي حريق سه روز گذشته پارك ملي گلستان كه باعث آتش سوزي حدود ۳۰۰ هكتار از اين ميراث طبيعي مهم بشر شده، از اين جهت قابل تامل است. يكي از مقامات محلي در گفت وگو با ايرنا گفته است كه نقطه آغاز آتش سوزي ۲۰ روز پيش بوده، اما چون حتي يك بالگرد در دسترس وجود نداشته به تدريج دامنه حريق به ۲۰۰ هكتار از اراضي جنگلي پارك ملي گلستان رسيده است. وي از مديران بالادست خواهش كرده براي محدوده پارك ملي گلستان يك بالگرد آتش نشان خريداري كنند تا اينگونه هر سال دوباره چندصدهكتار از منطقه در آتش نسوزد. بله، يك بالگرد، فقط يك بالگرد براي ايمن بخشي سرتاسر مجموعه پيش گفته وجود ندارد...

همشهری ۲۱/۵/۸۵ 

/ 0 نظر / 5 بازدید